Lot nedir?

Lot, kısaca hisse senedi işlem birimi demektir. Hisse senetleri piyasasında, işlem birimi olarak kullanılır 1 lot, 1000 adet hisse senedi veya 1.000.000 TL nominal değerli hisse senedini ifade eder.

Lot altı (küsurat) işlem ne demektir?
İşlem biriminin (1 lot = 1000 adet hisse) içerdiği hisse senedi sayısından daha az miktarda olan işlemdir. Örneğin, 300 hisse senedi gibi.

Lot altı işlemler nerelerde yapılıyor?
Lot altı işlemler, borsada gerçekleştirildiği gibi borsa dışın da da yapılıyor. BİST’de ulusal pazarda yer alan şirketlerin küsurat pazarı işlemleri, ulusal pazar seansları içinde, yani sabah 10.00 12.00 arasında, öğleden sonra ise 14.00 16.00 arasında, bölgesel pazarda yer alan şirketlerin küsurat pazarı işlemleri de bölgesel pazar için ayrılan sürede, yani saat 16.45 17.00 arasında gerçekleşti rilmektedir.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi lot altı işlemler, borsa dışında da yapılabilmektedir. Yani borsacra işlem gören hisse senetlerinin işlem birimi olan 1 lot’un altında kalan miktarları, borsa seans saatleri dışında, yetkili borsa üyeleri tarafından merkezlerinde ve şubelerinde alınıp satılabilmektedir.
Borsa dışı lot altı işlemler, Borsa Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek SPK’nin onayınj alan borsa üyeleri tarafından yapılabilir. Yetkili borsa yüleri, borsada işlem gören hisse senetleri arasında en fazla 30 şirketin hisse senedini seçip, borsaya bildirdikleri hisse senetleri üzerinde günlük olarak alış satış fiyatlarını ilan ederek işlem yaparlar.
Lot altı işlemler, yetkili üyeler tarafından sabah 10.00 1400, öğleden sonra ise 14.00’den itibaren yapılır. Bir hisse senedinin
lot altı işlemlerde uygulanacak alış veya satış filatları arasındaki fark, sabah seansında bir önceki günün ikinci seansında alınan ağırlıklı ortalama fiyatın %5’inden fazla, öğleden sonraki işlemlerde ise o günkü birinci seansın kapanış fiyatının % 10’undan fazla olamaz. Borsa üyeleri o an için belirledikleri fiyatları en geç sabah saat 10.00’a öğleden sonra ise saat 14.00’e kadar Borsa Yönetimi’ne faxla bildirmek ^orundadırlar. Ayrıca fiyatların işlerlerinde kolaylıkla görülebilecek bir yere asılmaları zorundadır.
Borsa üyeleri, talep oluğu takdirde günlük toplam 5 lota kadar alım ve bununla birliktte 5 lota kadar satım emirlerini gerçekleştirmek zorundadırlar.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*