Küresel kablosuz ağlar Sigfox

Küresel kablosuz ağlar Büyük Altyapı’nın işi sadece telekom gibi cebi derin kurumsal devler tarafından üstlenilebilen, yıllarca süren, milyarlarca dolara mal olan projeler bunlar. Le Moan’un yatırımcılarından 150 milyon dolar bulmayı başaran yeni şirketi ise farklı bir şeyin peşinde. AT&T ve Verizon’un kablosuz ağları, kanallar ve belediyeye ait su borularından oluşan devasa su projeleriyse Sigfox’unki bir damla sulama sistemi. Veriyi minicik, 12 bitlik paketler halinde iletiyor. Bu, küçük bir uygulamayı cep telefonuna indirmeye bile yetmez ama bir cihazın yerini, bir sensörün okumasını ya da bir alarm sesini iletmek için yeterli. Hedefi akıllı telefonlar değil, Nesnelerin İnterneti olarak bilinen İnternet bağlantılı cihazlardan oluşan, uzun zamandır beklenen dalga.

Sigfox’un teknolojisi, milyarlarca cihazın akıllı ampullerin, bağlantılı termostatların, sınai sensörlerin, biyosensörlerin, hava cihazlarının, sayısız başKa aletin fabrikalarda verimliliği artıracak, arz zincirini hızlandıracak, ulaşımda devrim yaratacak, kişisel ve halk sağlığını iyileştirecek, çevre korumasını ilerletecek ve evinizi otomatikleştirecek şekilde içiçe geçtiği, cezbedici ama bir o kadar da belirsiz bir geleceğin kapısını açacak anahtar olabilir. “Nesnelerin İnterneti geleneksel mobil (kablosuz) endüstrisinin faaliyet alanı değil” diyor koyu Fransız aksanıyla, “Kablosuz iletişim endüstrisi, bu pazarın mevcut iş alanlarının doğal bir uzantısı olduğunu varsayıyor ama Nesnelerin İnterneti yeni bir bakış gerektiriyor.”

Haklı olduğuna inanmak için yeterli neden var. Geleneksel mobil ağlar 3G ve LTE maliyetli, çok fazla enerji tüketiyor ve önümüzdeki bir kaç yıl içinde online hale gelmesi beklenen

düşük elektrik tüketimine sahip milyarlarca yeni cihazın ihtiyaçları için fazla yoğun. “Geçmişte ağa bağlanmamış olan her şeyin ağa bağlanmasının değerini hepimiz biliyoruz ama şimdi soru şu: Her şeyi gerçekten nasıl ağa bağlarsınız?” diyor pazar araştırma şirketi Current Analysis’in başkan yardımcısı Peter Jarich ve ekliyor: “Mobil ağların maliyeti işlerin gecikmesine neden oluyor.”

Sigfox ağını bir LTE ya da 3G ağının kurulma maliyetinin çok küçük bir bölümüne inşa ediyor. Şirketin sistemi, radyo sinyallerini radyo dalgalarının lisanslandırılmamış dolayısıyla mevzuatı hafif ve ücretsiz segmenti üzerinden yolluyor. Bu sayede Sigfox çok sayıda cihazı yılda 1 ya da 2 dolara ağa bağlayabiliyor. Ve şirketin radyo yayını çok az elektrik tükettiği için Nesnelerin İnterneti cihazları ağa bağlandığında küçük bir pille beş yıldan uzun süre çalışabiliyor.

Merkezi Fransa’nın güneybatısındaki Toulouse’un banliyösü Labege’de bulunan Sigfox, ağını 2012’de inşa etmeye başladı. Müşteri kitlesi küçük ama hızla büyüyor; şirket bugün sektörün bazı ağır sıkletlerinin bile desteğini almış durumda.

En büyük müşterilerinden İsveçli güvenlik şirketi Securitas Direct, Sigfox’un radyo yayınını kendi güvenlik sistemleri için yedek bağlantı olarak kullanıyor.

Koreli elektronik devi Samsung, Nesnelerin İnterneti cihazları için tasarlanmış yeni çip çeşidine bir Sigfox radyo sinyali dahil etti. Fransız akıllı ev şirketi Otio, bir milyon duman detektörüne Sigfox radyo sinyallerini iliştiriyor. Sigfox özellikle sanayi, tarım ve madencilik faaliyetlerinde kendisi için büyük bir gelecek görüyor, çiftliklerde toprak, nem, besin ve petrol sahalarında ise titreşim sensörlerinin kullanılması gibi…

Şu ana dek Sigfox’un ağına sadece 7 milyon cihaz bağlı; her biri bunun için yılda bir dolar ödüyor. Dolayısıyla Sigfox’un geçen yılki geliri sadece 13,5 milyon dolar oldu. Ama Le Moan ağın gerçekten küresel bir ölçeğe kavuşmasıyla işlerin hızla açılacağı kanısında. 2020’ye dek sadece Fransa’da cirosunun 100 milyon doları aşmasını amaçlıyor.

Sigfox 2010’da Le Moan ve mühendis Christophe Fourtet tarafından kuruldu. Le Moan daha önce kurduğu Anywhere Techonology isimli şirketle, Nesnelerin İnterneti alanına girmeyi denemişti. Amacı şirketlerin cihazlarını

buluta bağlamasına yardımcı olmaktI ama pazar çok küçüktü ve hala bir şeyler eksikti. “10 yıl önce insanlar şu an itibarıyla milyarlarca cihazın ağa bağlanmış olacağını söylüyordu ama bu gerçekleşmedi çünkü ellerinde doğru teknoloji yoktu” diyor Le Moan.

Fourtet, Le Moan ile Freescale Semiconductor’daki eski bir meslektaşı aracılığıyla tanıştı; Fourtet söz konusu şirkette uzun süre hücresel çip mühendisi olarak çalışmıştı. Sigfox ağının teknik özelliklerini geliştiren Fourtet, bunun neye dönüşebileceğine dair bir iş planı ya da vizyon üzerine kafa yormamıştı.

Le Moan o dönemde kurucuları arasında yer aldığı Goojet’nin (şu anda scoop.it) baş operasyon yöneticisiydi. Eşine dünyayı değiştireceğini söyledi. “Çok heyecanlıydım” diye anlatıyor o günleri, “Bir hafta boyunca uyumadım.” İkili kısa bir süre sonra Sigfox’u kurdu.

Le Moan, Sigfox’un vizyonunu aralarında İspanyol telekom devi Telefonica’nın yanısıra Intel ve Samsung’un risk sermayesi birimlerinin de bulunduğu bir grup büyük yatırımcıya sattı. Yatırımcılardan 200 ile 300 milyon dolarlık yeni bir kaynak bulmayı planlıyor ve Sigfox’u önümüzdeki birkaç yıl içinde halka açmayı umut ediyor.

Ek nakit Sigfox’un çok ihtiyaç duyduğu hızlı büyüme için gerekli gücü temin edecek. Şirket, Ingenu gibi yeni şirketlerin ve Amerikalı çip üreticisi Semtech’in başını çektiği, ağ teknolojisini başkalarına lisanslayan sektörel ittifak grubu LoRa’nın sıkı rekabetiyle karşı karşıya. “Pazar yeri, hücresele alternatif bir şey için çıldırıyor” diyor Ingenu’nun genel müdürü John Horn. Daha önce TMobile’in Nesnelerin İnterneti biriminin yöneticiliğini yapan kablosuz iletişim kıdemlilerinden Horn, “Mobil (hücresel) pahalı, pilleri bitiriyor ve binalarda iyi değil” diyor.

Sigfox’u öncülük yaptığı ve düşük güçlü geniş alan ağlarında (LPWAN) “bazı büyük işler” başardığı için takdir ediyor ama Horn’un pazarı rakibine bırakmaya da niyeti yok.

“Devam eden bir yarış var” diyor Jarich, “Geleneksel mobil iletişim şirketleri bu pazar için teknoloji geliştiriyor ve hücresel ile LPWAN’ın birarada yaşaması için yeterli alan var. Ama hepsi aynı şeyi yapan üçdört farklı teknolojiye yer var mı? Muhtemelen yok.”

Le Moan’un Sigfox’u Nesnelerin İnterneti sürüsünün önünde tutmak için acele etmesinin nedeni de bu.

Küresel kablosuz ağlar Sigfox_1.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


41 − = 37