Kredili mevduat hesabı nedir nasıl açılır?

Kredili mevduat hesabı KMH banka müşterileri için adeta bir kurtarıcı rolü oynamaktadır. Ama çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bankalar özellikle kendilerinden maaş alan müşterilerine kredili mevduat hesabını hemen açmak istemektedirler.

Kredili mevduat hesabı demek , herhangi bir mevduat hesabı ile ilişkilendirilen kredi diyebiliriz. Ayrıca kredili mevduat hesabına avans hesabı veya ek hesap da denmektedir. Diyelim ki hesabınızda paranız yok kredili mevduat hesabınızın verdiği limite kadar para çekmenize hesabınız izin vermektedir. Kredi kartınızdan çekeceğiniz nakit avansın faiz oranlarından daha düşük oranlarla nakit çekiminize izin vermektedir. Bu yüzden de çok fazla tercih edilmektedir.

Kredili mevduat hesabınızdan kısa dönemli vadenin sonunda yüksek faiz oranları dolayısıyla çok acil durumlarda kullanmalısınız. Eğer kredi kartı kullanabilecekseniz Kredili mevduat hesabınız yoluyla ödenen alışverişiniz size yüksek bir faiz oranıyla yansıtılır olduğunu untmamalısınız. Kredili mevduat hesabının faizinin yüksek olduğunu ve bu hesabı sadece ve sadece acil durumlarda kullanmanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Kredili mevduat hesabınızı her zaman kontrol altında tutmalısınız deriz. KMH kredili mevduat hesabı açmak için  birçok bankada şubelere giderek yapılmaktadır. Şubeler kredili mevduat hesabı açtırmanız için sizden belirli evraklar isteyeceklerdir. Bu evrakları şubelere giderek elden teslim etmeniz gerekmektedir. Hesabınız olan bankanızda KMH açtırmanız için süreci bankanızın 444’lü numarasını arayarak da daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı için istenen belgeler şöyledir:

Üzerinde T.C. Kimlik numaranız bulunan kimliğinizin fotokopisi (Başvuru sahibi ve varsa kefilin)

(Türk uyruklu kişiler gerçek için, T.C. Nüfus Cüzdanı, T.C. Sürücü Belgesi veya Pasaport, yabancı uyruklu gerçek kişiler için Pasaport ve Oturma İzni Belgesi)

Gelir belgesi (Başvuru sahibi ve varsa kefilin)

Gelir belgesi tipleri: Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi. Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi, şirketlerinin imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi. Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi, Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi şeklindedir.

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı gerekmemektedir) Yukarıda istenilen belgeleri hesabınızın bulunduğu bankanızın herhangi bir şubesine ya da yeni hesap açtırmak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine elden teslim ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

kredili-mevduat-hesabi-nasil-acilir

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*