Kredili mevduat hesabı kapatma

Kredili mevduat hesabı(KMH) demek  tüketicinin vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış kredi limiti denmektedir. KMH’lar bir mevduat hesabı ile ilişkilendirilerek açılmakta olup, hesap sahibinin hesabında para bulunmadığı durumların da önceden belirlenmiş olan belirli bir limit dâhilinde nakit çekilişi yapabilmesine veya hesap üzerinden ödemelerin gerçekleştirebilmesine imkan sağlamaktadır.

Kredili mevduat hesabınızı kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi
tüketicilerin, bu ürünü kullanmadan önce ilgili bankaların KMH için belirledikleri faiz oranlar ile diğer masrafları dikkate alarak karar vermeleri veya ileride KMH kullanmayı düşünüyorlarsa, bankaların KMH faiz oranları ile masraflarını karşılaştırmaları gerekmektedir.Özellikle   maaş hesabınızın bulunduğu banka şubeleri veya otomatik odemelerinizin olduğu bankalar daha kolaylıkla kredili mevduat hesabını açmaktadırlar.

Kredili mevduat hesabınızı kapatmak isterseniz öncelikle yapmanız gereken  bu hesaba bağlı, fatura talimatı, otomatik veya düzenli ödeme talimatı, sigorta talimatı, kullanılmamış çek gibi hesaba bağlı ürün veya talimatlarınız varsa hesabı kapatmadan önce mutlaka bu ürünleri iptal ettirmeniz gerekmektedir. Kredili mevduat hesabınızda  bakiye olması durumunda ise hesabı kapatmadan önce bu bakiyeyi virman yaparak bankanızdaki başka bir hesabınıza aktarabilir veya farklı bankalardaki hesaplarınıza transfer edebilir ya da nakit çekebilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer konu ise, kredili mevduat hesabından aynı gün içerisinde yapacağınız çekim ve ödeme işlemlerinizde de bir günlük faiz uygulanmaktadır. Yani aynı gün KMH’dan para çekip tekrar aynı gün içerisinde ödeme yapmanız durumunda yine 1 günlük faiz işlemektedir.

340-kredili-mevduat-hesabi

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*