Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

 Günümüzün getirisi olan bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden hemen herkes faydalanmaktadır.Bu hizmetler kredi karları, birtakım ihtiyaçlar dahilinde kredi çekmek vs gibi. Bankalar müşterilerinin bu ihtiyaçlarını gidermek için ilkönce müşterisini kredi notuna bakarlar.

Sizin banka işlemleriniz çok olumlu değilse yani ödemelerinizde gecikmeler veya art arda kredi taksitlerinize ödeme yapamıyorsanız kesinlikle krdi notunuz düşük olacaktır. Bu sizin bankalardan kullanacağınız her işlem için olumsuz olarak önünüze çıkacaktır. O zaman işe hemen kredi notunuzu yükseltmek için bir takım işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Kredi notunu oluşturan bileşenler aynen şöyledir.

Kredi ödeme düzeni % 35, mevcut kredi ve borç durumu % 35, yeni alınan kredi % 11, kredi kullanma yoğunluğu % 10, diğer faktörler % 9 dan oluşmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapılacak en hızlı yolunuz ödemeleri düzenli olmak şartı ile aktif olarak kredi kartı kullanmak olacaktır. Daha sonra geciken ödemelerinizi düzeltmeniz gerekir. Çünkü ödemelerinizde aksama olduğu müddetçe hiçbir zaman kredi notunuz yükselmeyecek ve daha da notunuz düşecektir. Bunun haricinde aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamalı, eğer aylık bütçeyi aşan durumlar da kredinizin vadesini uzatmalısınız böylelikle uzayan vade ile aylık kredinizin ödemesi azalacaktır.

Bu durum sizin ödemelerinizi zamanında ve rahatlıkla yapmanızı sağlayacaktır. kredi notunuz da yükselecektir. Birkaç yerden kredi borcunuz varsa eğer ve bu ödemeler arasında zorlanıyorsanız bu kredileri tek bir bankada vadesini uzatarak tek bir yere, aynı tarihte ödeme yapabilir, vadenizi uzatarak aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Kredi ödemelerindeki bir günlük bir gecikme bile kredi notunuzu ciddi anlamda düşürür. Bundan dolayı ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekmektedir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


94 − 84 =