Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Arkadaşlar merhabalar Findeks kredi notu hakkında yaklaşık 3-5 senedir sizlere detaylı bilgiler vermeye çalıştım. En doğru bilgileri vermeye çalıştım. Yine bunun hakkında kendimde deneyerek yani 0 kredi notuyla şuan 1346 kredi notuna nasıl ulaştım? Bunu size açıklayacağım. Findeks kredi notu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Bankalarla aramızı ne kadar iyi aramızda ne kadar sıcak tutarsak o kadar çok notumuzu yükselir. Bu sıcak tutmak derken ne demek istedim? Kullanmakta olduğunuz bankacılık ürünleri ve atıyorum. Turkcell’den aldığımız cep telefonunda bile biliyorsunuz Türkcell finansman kredisi kullanırsınız ve sorgu Findeks ten gider. Yani sizin Findeks kredi notunuz kötüyse telefonda alamazsınız. Şimdi bunun için sizin burada yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle bir kredi kartı fiyatta bir kredili mevduat hesabına sahip değilseniz kredi notunuzun yükselmesini beklemeyin. Ya bu 2 söylediğim şeyden birini yapacaksınız veyahut geleceksiniz. Kredi notuna bakmadan atıyorum. Koç Finans ve hatta Wosvogen, Doğuş Finans gibi yerlerden. Kredi ile araba alabilirsiniz ama tabi iş buraya kadar gitmesin istiyorsanız ben ne yaptım size onu anlatayım. Öncelikle bir bankaya gittim Kuveyt Türke.

Kredi Notu Nasıl YükseltilirKuveyt Türke, haziran ve mayıs ayında gittim. Kuveyt Türk 2019 yılıydı. Ben geçmişte idari kanuni takip yemiş biriyim bu arada. Dediler ki yeni kredi notunuzun oluşması için sizlere bir kredi kartı verelim ama sizde bize bin 500 lira verin. Biz onu yok edelim bu teminat üzerinden sizlere bir kredi kartı verelim. Neyse tamam dedik aldık kredi kartını aylardır ödeme yapıyoruz. Ben Kuveyt Türke 1500 lira maaş hesabına para yatırdım onlar bunu bloke ettiler, ben kullanamaz duruma geldim o parayı, bunun karşılığında hemen şubeden bir tane kredi kartı basıp verdiler. Bana allah razı olsun bugünlere geldik. Notumuzun yükselmesine sebep oldular. Bir not oluştu yani ve kredi kartının ödeme performansı olgunlaştı, yani yaklaşık bir buçuk 2 senedir kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yok ama kredi notumda 0 da bu kartı aldığımda kredi notum 0, bunu es geçmemek lazım.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Düzenli kullandım kredi kartının ödemelerini de düzenli yaptım. Tabi siz kredi kartı almayıp, kredili mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bu da aynı kredi kartı görevi görecektir ama içeri teminat blokaj yaptırırsanız sizin için daha iyi olacak. Hani size vermeyecekler? Kredi notunuz düşükse sıkıntı orda zaten ben ne yaptım gittim ondan sonra hiç ihtiyacım yokken bir tane telefon aldım. Turkcell’den ben onun peşinde alabilirdim ama gittim Türkcell finansmanla aldım Türkcell finansmanı ile aldığınız cep telefonu ödemeleri aynı kart gibi kredi notunuzu olgunlaştırıyor, olgunlaştırdığı için kredi notunuz da iyi yönde ilerliyor ama ben faturalarımı düzgün zamanında ödediğim için kredi notum güzel.

Onun haricinde konut kredisi kredili mevduat hesabı yok zaten, yani arkadaşlar burada yapmanız gereken hani benim kredi notum 0 ben kredi alamıyorum sözünü etmeden önce önce bankacılık ürünlerinden birkaç tane edinin ki. Kredi notunuz bu düzeyde olgunlaşsın bakın mayıs ayında 1342 kredi notuna kadar ulaşmıştım. Ondan sonra ne oldu biliyor musunuz arkadaşlar, ben araba aldım. Aldığım araba benim borç riskini yükselttiği için kredi notum bir daha düştü ama bi dahaki yükselmesi daha güçlü oldu.

Kredi notu Kuveyt Türk kredi kartı sayesinde 1342 ye kadar çıkmıştı. Ben kredi notumun düşeceğini biliyordum çünkü sürekli Findeks kredi notu danışmanları ile görüşüp bilgi alıyorum. Ne yapmam gerekiyor diye onlar beni yönlendiriyorlar. Sağ olsunlar ve bunun için çok ciddi bir rakam veriyorum. Bu sizin gözünüze batmasın çünkü hani Findeks verdik parayı 5 dakika kadın konuştu, kapattı değil inanın. Orada sizin Findeks kredi notu simülatörünüz var.

Size diyor ki mesela atıyorum siz kredili mevduat hesabı açtırıp bir yıl düzenli öderseniz notunuz 1200 olacak diyor, veya taşıt kredisi kullandınız bir yıl boyunca düzenli öderseniz notunuz 1350 olacak diyor. Harbiden dedikleri oldu. Ben dedim ki onlara 1342 deyken ben bir araba alacağım dedim. Dediler ki notunuz 1000e falan düşebilir. Endişe etmeyin, ödemelerini düzenli yaparsanız bir dahaki notunuz kısa bir sürede hani 6-7 aylık bir süreçte 1300-1450 görecek dediler. Gerçekten dedikleri doğru çıktı, teşekkür ediyorum onlara buradan, sizde notunuzu bu şekilde arkadaşlar yükseltebilirsiniz.

Kredi notunu yükseltmek problem değil de aslında burada iş onu sabit tutmakta bir beceri, hani bunu sağladığımızda problem yok ama hani ben nasıl olsa kredi notum yükseldi hemen çektim kredileri, kredi kartlarını bu şekilde ilerlerseniz zaten sizin borçluluk oranınız otomatikman artacak, kredi notunuz yine düşecek ve bu işten inanın hiçbir şey anlamayacaksınız.

Sizin burada yapmanız gereken atıyorum 1000 lira limitli kredi kartı geldi mi size geldi? Artık notunuz güzel duruma geldi, kredi kartının 500 ünü kullanın 500 de kalsın içinde o zaman notunuz yükselir atıyorum 10.000 lira kredi çıktı size banka hazır mı dedi. Siz bunun 5-6.000 lirasını alın, gerisi içeride hazır olarak beklesin. O zaman banka size şu gözle bakıyor. Evet krediye ihtiyacı varmış ama düşük miktarda kullandığı kredi bu işini görmüş.

Şu kadar onaylanmış ama onu almamış daha düşük rakam almış, kendi risk oranını düşürmüş ve bu sefer ne oluyor kredi notu zaten sizin bankadaki kullandığınız kredilerin borç yüküne göre artar düşer. Hani atıyorum 1800 kredi notu olan bir kişi 100.000 tl konut kredisi kullandığı an inanın otomatikman 1100 lere düşüyor. Bundan şüpheniz olmasın. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey ihtiyacınız olmayan bir rakamı kalkıp da bankadan kullanmayın. Kafanıza değil karşıya sıkmayı öğrenin. Kredi kartı çok değerli bir silahtır bu silahı ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanırsanız canınız yanmaz ve bankalarla aranızı sürekli iyi tutmak istiyorsanız kredi notunuzu yüksek tutmak istiyorsanız, limitlerinizi sonuna kadar kullanmayın.

Kullanmadığınız bu limitler size her zaman bankada açık bir kapı sağlayacaktır. Benim anlatacaklarım şimdilik bu kadar hoşçakalın.

Kaynak: Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yorum Yaz

70 − 69 =