Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi puanı ülkemizde bankaların bir araya gelerek oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. . Kredi Kayıt Bürosu, bankalardan gelen borçlulara ait bilgileri bir araya getirir ve ödeme performansı, borç durumu gibi bir takım kriterleri kullanarak, 0 ila 1900 arasında bir puan hesaplar. Daha sonra bu puanı talep eden bankalar veya müşterinin kendisiyle paylaşır. Bankalar da bu puana göre müşterilere kredi kullandırıp kullandırmama kararını alırlar.

Kredi notu düşük olan biri kredi alması neredeyse imkansız olmaktadır. Kredi notu nasıl hesaplandığını sizlere aşağıda belirtiyoruz.

Aylık net geliri yüksek tutulması, kredi notunun hesaplanmasında önemlidir, bunun için aylık harcamaları mümkün olduğunca düşük tutarak yapabilirsiniz.

Kredi notu hesaplanırken yaş ve meslekte önemlidir, ama kişiler bunu değiştiremeyecekleri için bu şekilde hesaplanır.

Medeni hali ve öğrenim durumu kredi notunun hesaplanmasında önemlidir. Öğrenim durumu ile ilgili olarak yüksek öğrenim görmek daha fazla puan getirirken, evli olanlarda bekâr olanlara göre daha avantajlıdır.

Sahip olunan mülkiyet, araba, kredi kartı, çek ve senet gibi ürünler kredi notu hesaplamasında son derece önemlidir.

Kısacası kredi notu hesabında bilinmesi gereken çekilecek kredinin düzenli ödenmesi, kullanılan kredi kartının düzenli olarak ödenmesi ve çek senet gibi ürünlerin geri dönüşlerinin yapılması son derece önemlidir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*