Kredi kartı ekstre tarihini değiştirme

Sizlerde kredi kartı kullananlardansanız ve maaşınızla kredi katınızın ekstre tarihi birbirine uymuyorsa kredi kartınızın ekstre tarihini değiştirebiliyorsunuz. Kredi kartı hesap kesim tarihini özellikle maaş gününüze veya aylık gelirinizi aldığınız günlere uyumlu olarak ayarlamanız sizin için her zaman daha iyi ve sağlıklı olacaktır.  Çünkü maaş gününüze hesap kesim tarihiniz denk gelirse borcunuzun ödendiği gün borcunuz hesaplandığı için ödemenizi yaparsınız. Kredi kartı borcunuzu anında ödeyerek rahat edersiniz.

Kredi kart borcunuzu hesap kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın mevcut hesap kesim tarihini istediğiniz bir tarihe göre değiştirebilirsiniz. Bir yıl içerisinde kredi kartınızın hesap kesim tarihini en fazla iki defa değiştirebilme hakkınız olduğunu bilmelisiniz. Kredi kartınızın tarihinin de  değişikliklerin yapılması için en az bir ekstre dönemi geçmesi gerekmektedir. Bunun için de  kredi kartına sahip olduğunuz bankanın şubesine giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bankanız da  kredi kartı ekstre gününün değişmesine dair bir dilekçe yazmanız gerekecektir. Ayrıca daha pratik yolu  bankanın müşteri hizmetlerinden ve internet bankacılığından da bu işlemi yapabilirsiniz.  Her iki seçenekte de  işleminiz hızlı bir şekilde yapılacak ve kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliğiniz gerçekleştirilecektir.

Bankalar yılda 2 defa art arda olmamak kaydıyla ekstre veya hesap kesim tarihi değiştirme hakkımızın olduğunu belirlemişlerdir ki bu BDDK tarafından bankalara verilen haktır. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus şudur: nakit avans çekimi veya alışveriş yapmış olsanız dahi ödeme günü yaklaşırken ekstre kesim tarihini değiştirseniz bile o güne kadar harcamalarınıza fazladan faiz işleyeceği gerçeğidir. Yani hesap kesim tarihini ötelemiş olsanız bile ödenmemiş borcunuza daha fazla gün faizi binecektir. Özellikle  ekstreniz henüz kesilmeden hemen önce yapmanız yararınıza olacaktır.

finansq (13)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*