Kredi Kartı Borcundan İcra Gelir mi?

Gününmüzde hemen herkesin bankalardan kredi çektiği bilinmektedir. Eğer sizde sigortalı bir işte çalışıyorsanız ve geçmişte bankalarla ilişkinizi iyi ise, maaş durumunuza uygun bir şekilde kredi çekebilirsiniz. bankalarla aranızı iyi tutmuşsanız kredi çekmekte hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. Bankanızla sizin aranızda olumlu bir ilişkiniz varsa
bankanız size krediyi kullandıracaktır.

Sizinde araba,ev veya ihtiyaç kredisine ihtiyacınız olabilir. Bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Fakat düzenli aylık ödemelerinizi yaparken herhangi bi sebepten dolayı ödemelerinizi yapamayabilirsiniz. İşte bu durumda bankanız sizi hemen bir mesajla uyaracaktır. Sizin belirli bir tarihe kadar borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Gene de ödeyemediğiniz zaman mesajlar gelmeye devam edecektir.

Borcunuzu 3 dönem ödemediğiniz zaman ister istemez yasal takibe düşeceksiniz. Kredi borcunuzu ödememeniz için banka tarafından dosyalarınız avukata verildiğinde; önce avukat tarafından aranacak ve borcu ödeyip ödeyemeyeceğiz sorulacaktır. Ödemeniz durumunda, avukatlık masraflarında indirim yapılacağı söylenip eğer ödeme yapamayacağınızı söylerseniz, avukat evinize haciz için bir keşif gönderecektir. Bu keşif, bizzat avukat tarafından yapılabileceği gibi yardımcıları tarafından da yapılabilir.

Bu durum da 2 buzdolabınız, 2 televizyonunuz varsa bunlardan birer tanesine haciz koyulabilir. Birer tane temel ihtiyaç eşyasına sahipseniz haciz gerçekleşmez. Birer tane bulunan mallarınıza el koyulmayacaktır; ama banka hesaplarınıza ve maaşınızın belli bir kısmına el koyabilecektir. Değişen yasalar çerçevesinde kredi borcu yüzünden haciz gerçekleşmemektedir. Fakat Merkez Bankası Kara Listesi’ne de girersiniz. Yasal takip süresine düştüğünüz zaman kara listeye adınız kaydolur ve kredi notunuz düştüğü gibi bir başka kredi çekme işleminde sorun yaşarsınız. Aynı zamanda bu süreç icra takibine kadar uzamaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 4 = 1