kredi kartı alışverişlerinde 3 d güvenliği

İlerleyen teknoloji sayesinde artık alış veriş işlemlerinizi internet üzerinden de yapabiliyorsunuz. İnternet üzerinden yapacağınız alış verişler her daim çok güvenli olmamaktadır. Şifrelerinizi ele geçirerek k sizin üzerinizden bir sürü alış veriş yapan sahtekarlar türemiştir. 3d güvenliği ile internet alışverişlerindeki olası sahtekarlıkların önlenmesini amaçlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Sizlerde internet alışverişlerinizi kredi kartınızla yaptığınız taktirde zaten  bankanız tarafından kartınız otomatik olarak bu hizmetten yararlanmanız için kaydedilmiştir.Kısaca kredi kartında 3d güvenliğini anlatırsak sizlere 3d sistemini zorunlu hale getirmiş sitelerde, alışverişe işleminize ait standart prosedürler den olan ürün seçimi, kartla ödeme için gerekli bilgilerin girilmesi vs tamamlandıktan sonra tek kullanımlık SMS şifresinin girilmesinin zorunlu olduğu bir ekran açılmaktadır. Kişisel güvenlik mesajınız da görüntülenmektedir. Bu durum güvenli bir sayfada işlem yapıldığını sizlere göstermektedir. Ayrıca bu şifreler tak kullanım olduğundan dolayı telefonunuza mesaj yoluyla iletilmektedir. Şifrenin belirtilen süre içinde ekrandaki kutucuğa yazılması ve doğrulanması suretiyle işlem gerçekleşmektedir. Fakat diyelim ki bankanızda cep telefon numarası yoksa sisteme dahil olan işyerlerinde 3d ile kredi kartı alışverişinizi yapamazsınız. Bu yüzden en kısa zaman da bankanıza giderek cep telefon numaranızı kaydettirmelisiniz. Hatta bankanızda cep telefon numaranız güncellenmemişse bile yine 3d güvenli alış veriş hizmet işlemini yapamazsınız. Bankanızdan cep telefon numaranızı güncellemeniz gerekmektedir.

3d İnternetten yapıcağınız alışverişlere yüksek güvenlilik ortamı sağlanması ve internet alışverişlerindeki olası sahtekarlıkların önlenmesini amaçlayan bir hizmettir. Güvenli Alışveriş Platformu’nu kullanmak üzere kayıt işlemi esnasında vereceğiniz bilgiler sayesinde kayıtlı kartınız ile yapacağınız alışverişlerin güvenliği artırılmaktadır.Kesinlikle bankanıza gidip kredi kartı 3d güvenliği sözleşmesini yaparak alış verişinizi güven altına almalısınız. Sonradan üzülmemek için 3d kredi karı güvenliğini kullanmanızı sizlere önemle tavsiye ederiz.

finansq (8)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*