Kredi Kartı Aidatları Geri Alma 2019

Günümüzde hemen herkesin bir kredi kartı bulunmaktadr. Kredi kartlarımızı dikkatli kullanırsak eğer bizlere alış verişlerimizde ya da nakit ihtiyacımızı karşılamamızda kolaylık sağlar. Kredi kartlarımızın bankalar tarafından alınan yıllık aidat ücretleri bulunmaktadır. Bu durum kredi kartı kullananlar için sorun olmaktadır. Ülkemizde de kredi kartı çokça kullanılmaktadır. Bankaların farklı ücret politikası olmasına karşın kredi kartlarından 25 ile 200 TL arasında bir aidat alındığı bilinmektedir. Son yıllarda kredi kartı aidatı geri alınabiliyor. Ama 2014 yılında çıkarılan yasaya eğer kredi kartı sözleşmenizde kredi kart aidatları ile ilgili bir madde yer alıyorsa ve bunu siz kabul ederek kartı almışsanız o zaman parayı geri alabilmeniz mümkün değildir.

Bankanızla yaptığınız sözleşmenizde öyle bir madde yok diyorsanız o zaman ilinizde bulunan Tüketici Koruma Derneği’ne başvuru yapabilirsiniz. Tüketicileri korumak için çıkartılan yönetmeliğe göre tüm bankalar buna uymak zorundadır. Buna göre tüm bankalar yıllık ücreti olmayan kart vermek zorundadır. Bu ek kartları bankanızdan talep edebilirsiniz ve yıllık ücreti olmadan kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kredi kartını kullandığınız bankanın müşteri temsilcisini arayıp kredi kartı aidatınızı iptal talebinizi iletebilir ve bunun yasalar bağlamında hakkınız olduğunu belirtebilirsiniz. Kredi kartını aidatsız olarak kullanabilmek sizin en doğal hakkınızdır.

Kredi kartı aidatını ödememek için yapılması gerekenler de bir ikinci yol da; bankaların sunduğu aidatsız kredi kartı ürünlerini kullanmaktır. Aidatsız kredi kartı ürünleri, yine bir kredi kartı markası altında gelse de; kampanyalarından ayrı ve ücret dahilinde yararlanabilmeniz sağlanır. Aidatsız kartların, aidat alınan kartlardan tek farkı sadece bu olmaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*