Kredi Faiz Oranları 2017

Karlılık 2017’da Yüzde 17 Artacak

l Şu anda sektörü en çok ilgilendiren, operasyonel performansını en çok etkileyen durum faiz indirim süreci. Ancak bu indirimler mevduat faizlerine kısmi olarak yansıyor. Bunun sebebi kredi/mevduat oranının yüzde 120’lere dayanması. Bankalar kredi vermek istiyorsa mevduatı büyütmek zorunda bu de rekabet demek. Toplam fonlama içinde cüzzi ağırlığı olan Merkez Bankası’nın faizi aşağı indirmesi bire bir yansımıyor.

l Üstelik bankaların yurtdışından fonlamasında da sıkıntılar emarelerini gösterdi. Fed’in likidite vermeyi bırakmasından sonra sendikasyonların zorlaşması bekleniyordu. Bugüne kadar yüzde 100 çevrilebilen sendikasyonlarda -özellikle son birkaç tanesinde- oranın düştüğü görülüyor. Küresel likiditenin azalmasına bağlı olarak gerçekleşmesi beklenen bu durum artık başlamış görünüyor. önümüzdeki dönemde fonlama çok konuşulacak.

l İçerde mevduat fazilerinin aşağı gelmesi kredi/mevduat faizleri arasındaki makasın açılmasına neden oluyor. Bu gelişme banka karları için olumlu. Makastaki bu pozitif gelişme 4’üncü çeyreğe kadar azalarak devam edecek. Banka karları açısından bir sıkıntı görünmüyor.

l Kredi büyümesinde ise bankalar iyice frene basmış durumda. Dolar bazında baktığımızda büyüme yüzde 9’lara geriliyor. Bunun nedeni makro ihtiyati tedbirler. Ancak bu tedbirlerde de geri adımlar atılmaya başlandı. Evet belki 2012’de bu tedbirler gerekiyordu ancak artık koşullar değişmiş durumda ve ekonomi yönetimi de büyümeye ağırlık veriyor.

l Bankaların komisyon gelirlerinde büyük sıkıntılar var. 2016’te komisyon iadelerinin azalarak bitmesi bekleniyordu ancak bu gerçekleşmediği gibi bu yıl geçen yılın biraz altında oranlarla geri ödemeler devam ediyor.

4 Problemli alacaklardaki yükseliş devam ediyor. Geçen yıl bu oran yüzde 2,8’di, şimdi 3,3’lere geldi. Ancak bu artışta kredilerdeki gerilemenin de etkisi büyük. Turizm kredileri toplam kredilerin yüzde üçünü oluşturuyor ki bu büyük bir rakam değil. Daha çok yeniden yapılandırılmış kredilerdeki artışı dikkatle takip ediyoruz.

Bu yıl banka karlarında yüzde 17 lik bir artış bekliyorum. Gelecek yıl ise daha da iyi olabilir zira sene başında genel karşılıklar düşürülecek. Bu durum bankaların kredi verme iştahını olumlu etkileyecek.

4 Banka hisselerinin uygun fiyatlı olduğunu düşünüyorum. 2016 F/K 6 çarpanda işlem görüyor. Beş yılın ortalaması ise 8. Gelişen piyasalarda bankalar 7,5 F7K değerinde işlem görüyor yani bizim bankalar cazip durumda. 2017’de karlar artarsa F/K oranı daha da düşecek. Kırılgan noktalarımız ise aktif kalitesinde bozulma ve Fed’in faiz artırımı yapması olarak görünüyor.

Karı ise çeyreksel yüzde 8,9, yıllık yüzde 25,5 artışla 7,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Yıllık yüzde 40,6 artış ile en çok Yapı Kredi Bankası’nın net karı yükseliş gösterirken, Halk Bankası genel olarak 123 milyon liralık ‘serbest karşılık iptali’ nedeniyle piyasa beklentisinin üzerinde net kar açıkladı.

Sektörün ilk çeyrekte faaliyet giderleri yıllık yüzde 9,3 artış, çeyreksel yüzde 4,4 düşüş göstererek 11,5 milyar lira oldu. Sektörün Sermaye Yeterlilik Oranı (SYR) ilk çeyrekte yıl sonuna göre 8 baz puan düşüş ile yüzde 15,49 seviyesine geriledi. BDDK yasal düzenlemelerin SYR üzerindeki etkisi de ilk çeyrekte görüldü.

Büyüme tarafında ise BDDK verilerine göre nisan sonu itibariyle mart sonu itibe-riyle, kredilerde yüzde 0,6 (tüketici: +yüzde 0,6, ticari: +yüzde 1,0) büyüme görülürken, mevduatta aynı tarihler arası yüzde 0,1 gibi sınırlı (yabancı para ağırlıklı düşüş ile) daralma görüldü.

Türk bankacılık sektörünün temel bir sıkıntısından da söz etmek gerekiyor: Vade uyumsuzluğu. Bankalar topladıkları mevduatları kredi olarak kullandırıyor. Ancak sistemdeki mevduatların büyük bir bölümü 1-3 ay vadeli. Mevduatın kısa vadede yoğunlaşması, uzun vadeli kredilerin maliyetini artırıyor. Bankacılık sistemindeki bu vade uyumsuzluğu nedeniyle faizlerde yaşanan düşüşler mevduat faizlerine anında yansıtılırken, kredi faizlerine yansıması zaman alıyor. Sektör geneli için faizlerin dengeye kavuşması süreci ortalama 8-10 ay arasında değişiyor. Vade uyumsuzluğunun doğurduğu bu teknik sonuç bankaların da işine geliyor çünkü daha ucuza para toplarken daha pahalıya borç veriliyor. 2016’da faizlerde yaşanan düşüşler bu etki nedeniyle bankaların ekstra kar yazmasına olanak sağlayacak yani bir anlamda karlılıkta da ekstra sıkıntı yaşanmayacak. Genel beklentiler 2016 karlılığının geçen sene civarında ve belki biraz daha üzerinde olacağı yönünde.

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri mevduat faizlerine yansıtılsa da, henüz kredi faizlerinde hareket çok sınırlı. Yılsonuna doğru bu hareketin gerçekleymesi bekleniyor.

Kredi Faiz Oranları 2017_4.jpg

Kredi Faiz Oranları 2017_3.jpg

Kredi Faiz Oranları 2017_5.jpg

Kredi Faiz Oranları 2017_2.jpg

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

91 − = 84