Kredi Dosya Masraflarının Faizlerin De Geri Alabilirsiniz?

Bankalrdan kredi kullandığınız zaman sizden çeşitli konularda bazı ücret talep edilmekteydi. Bu masraflar genel de dosya masrafları adı altında olmaktaydı. Günümüz de artık sizden talep edilmiş olan dosya masraflarını geri iade olarak alabiliyorsunuz. Yani artık hemen herkes dosya masrafları ile birlikte dosya masraflarından kesilen faizleri de geri alabilecektir.

Bunu yapmak için ilk önce faiz kesintisinin olduğuna dahil bir hesap hareketinin belgesinin alınması gerekiyor. Aldığınız bu belge ile size en yakın Tüketici Hakem Heyetine bizzat kendiniz olarak başvuru yapmanız yeterlidir. Tüketici Hakem Heyetlerimiz genellikle il ve ilçelerimiz de yer alan Kaymakamlık binalarında bulunmaktadır.

Bu konu ile alakadar olarak Kahramanmaraş’ta İlçe Tüketici Hakem Heyetinden emsal bir karara imza atıldı. Onikişubat İlçesinde bir tüketicinin bankanın dosya masrafı üzerinden aldığı faiz tutarının, tüketiciye iadesini karara bağladı. Tüketicinin almış olduğu kredinin kendilerinden faizlendirilen bir tutar varsa eğer bunu 10 yıl içerisinde geri alma hakları bulunmaktadır. Avukatlara gidebilecekleri gibi tüketici hakem heyetine de başvuru yaparak ücretin iadesini talep edebileceklerdir. Bu yollardan bankaların haksız kazanç sağlamalarının da önü kapatılacaktır.

Yorum Yaz

− 2 = 4