Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar

Herkesin yaşamları boyunca en büyük hayallerinden birisi ev sahibi olmaktır. Bu hayali gerçekleştirmek için ellerinden ne geliyorsa yapmaya çalışırlar. Günümüzün zor yaşam şartlarında ev sahibi olabilmek eski zamanlar da olduğu gibi para biriktirmekle olamamaktadır. Bu şartların oluştuğu günümüzde ev sahibi olabilmek için çoğu insanın yaptığı gibi bankaların sunduğu hizmetlerinden olan konut kredisi kulanmak oluyor. Bu yüzden hangi bankanın uygun faiz oranını araştırarak kendi ödeme şartlarına en uygun olanı kullanıyorlar.

Bu faiz oranının uygun olmasının haricinde konut kredisi çekerken konut kredisi masrafları da önem taşıyor. Konut kredisi çekerken ilkönce sizin için konut kredisi dosya masrafının ne kadar olduğunu dikkatte almalısınız. Konut kredisi dosya masrafı sabir tutarlarının yanısıra kredinizin tutarı üzerinden de orana tabi tutulabiliyor. Örnek vermek gerekirse eğer dosya masrafını %1 olarak belirlersek 350.000 TL konut kredisi için 3.500 TL banka isteyebilir.

Bunun yanısıra dosya masrafsız konut kredisi seçimlerinide de faiz arttırımı olduğu bu hususa dikkat ederek iyi bir hesaplama yapmak gerekir. Konut kredisi çekmek için bankanıza müracaat ettiğiniz zaman banka size kredinizi kullandırırken maksimum %75 oranında kullandıracaktır. Bunun içinde satın almak istediğiniz eve banka tarafından bir ekspert göndererek evinizin değerini belirler ve krediniz bu değer üzerinden oranlayarak verilir.

Banka tarafından gönderilen ekspertiz ücreti de tüketici tarafından ödenir. Bu masrafların haricinde sizden alınan diğer ücretler de şöyle olmaktadır. Dask, ipotek tahsis ücreti, ipotek fekki ücreti, erken ödeme cezası, hesap işletim ve ekstre gönderim ücretleri olmaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


+ 14 = 16