Konut en çok kazandıran yatırım

Grafik İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye ortalaması için mevcut faiz oranları ile (Haziran 2014: Aylık yüzde 1) 10 yıllık konut kredisi kullanarak ev sahibi olmanın ne kadar mümkün olduğunu gösteriyor. Buna göre Ankara, İstanbul ve Adana’da konut satın alma gücü, son iki yıldır düzenli olarak azalıyor. Yine de Adana ve Ankara’da 10 yıllık krediyle konut satın almak mümkün. İstanbul’da 2013’te başlayan kötüye gidiş sürüyor. İzmir ise bu yıl ilk kez optimum seviyenin altında. Satın alma gücünün bozulmasında kredi oranlarındaki yükselmenin yanı sıra konut fiyatlarının gelirden çok daha hızlı artması yatıyor.

Yatırımcısına en çok kazandıran kentler yüzde 30’un üzerindeki prim oranıyla Aydın ve Sakarya oldu. Aydın’da fiyatların bu kadar yükselmesinin temel nedeni yeni konut alanları için imarlı arazi stokunun yetersizliği. Son bir yılda fiyatların yüzde 30’un üzerinde yükseldiği kentte kira bedelleri de yüzde 28,7 arttı. Sakarya’da ise kent merkezi Adapazarı’nda kat izninin üçe çıkmasıyla birlikte yapılan yeni konutların ikinci el piyasaya dahil olması fiyatların yükselmesinde belirleyici oldu. Bu iki kenti, Kocaeli (yüzde 29,4), Antalya (yüzde 29) ve İstanbul (yüzde 27,9) takip etti.

Ortalama getiri oranlarında ancak beşinci olabilen İstanbul’da bu yıl özellikle Anadolu Yakası ön plana çıktı. Haziran 2016Haziran 2016 döneminde İstanbul’da satılan konut sayısı 235 bini buldu (aynı dönemde ülke genelinde satılan konut sayısının 1 milyon 285 bin olduğu düşünülürse piyasanın yaklaşık beşte biri İstanbul’dan oluşuyor). 2016’nın ilk yarısında ise zayıf bir performans vardı konut satışları yüzde 4 oranında azaldı. Ama bu durum emlak fiyatlarındaki yükselişi frenlemeye yetmedi fiyatlar yüzde 27,9 arttı. Kentin 39 ilçesinden çoğunluğu Anadolu Yakası’nda olmak üzere 14’ünde artış oranı yüzde 30’u geçti. Anadolu Yakası’ndaki bu yükseliş kentsel dönüşümün bir sonucu… Özellikle Kadıköy, Kartal ve Ataşehir ilçelerinde devam eden inşaatlar gelecek dönemde fiyatları daha da yukarı çekebilir. Yüzde 41 ile İstanbul’un getiri şampiyonu olan Sultanbeyli’de ise bir yandan yeni projeler yapılmaya devam ederken diğer yandan biten markalı konut projelerinin ikinci el piyasasının oluşmaya başlaması bölgeyi cazibeli hale getiriyor. Yüzde 40 barajını aşan bir diğer ilçe olan Silivri’de ise bu artışı, Kanal İstanbul ve Üçüncü Havaalanı projelerinin yaratığı beklenti besliyor.

Ankara’da da son yıllarda yatay seyreden emlak fiyatları, 2016’da çok daha hareketliydi. 2016’te fiyatlar sadece yüzde 10 yükselmişti. Enflasyon oranından arındırıldığında bu durum aslında fiyatların yerinde saydığını gösteriyordu. Reidin’in verilerine göre Haziran 205Haziran 2016 döneminde Ankara’da

Konut en çok kazandıran yatırım_6.jpgKonut en çok kazandıran yatırım_2.jpgKonut en çok kazandıran yatırım_7.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


25 − = 22