Kkb Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim?

Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosunun kısaltılmış terimi KKB olarak kullanılmaktadır. KKB notu olarak adlandıralan birim ençok bankacılık ve diğer sektörlerde de kredi çekerken önemli olan birim notu çok önem taşıyor. Eski yıllarda bankalar ve mağazalar kendi insiyatifleri doğrultusunda alış verişleri yapmaktaydılar. Günümüzde artık KKB firması ve onun programı olan Findeks isimli programla beraber özellikle bankalardan kredi kartı, kredi çekme işlemlerinde, çek ve senette gecikmeleri ödeyip ödememe durumlarını kayır altında bulunduruyor.

Ayrıca puanlayarak o ve 1900 arası puanlama yapıyor. mesela 0 ve 700 arası puanı olanlara kesinlikle kredi verilmiyor. 701 ve 1900 arası kredi için yeterli sayılıyor. Ülkemiz de tüm bireylerin maddi risk raporunu tutarak ve çek raporu, teminat mektubu, kredi risk raporu sunan kurumdur adı KKB denmektedir.

Bazı durumlarda bazen hiçbir neden yokken mesela kredi gecikmeniz ve ödememe durumunuz, aynı şekilde çek, senet veya buna benzer alışverişler de hiç bulunmadan KKB notunuz 800 puanın altındaysa kendinize güveniyorsanız bu KKB notunuz için itiraz da bulunabilirsiniz.

Bu başvurunuzu yapmanız için kredi notu sorgulama işleminizi ister cep telefonunuzdan ister ise bankaların Findesk programları üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama sonrası belirlediğiniz elektronik posta adresine referans numarası ile gelen değerinizi https://www.kkb.com.tr/risk-raporu aspx yer alan sayfadan itiraz ederek başvuruda bulunabilirsiniz.Gerçekten bir yanlışlık varsa hemen düzeltilecektir.

Yorum Yaz

− 3 = 1