Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ayda Nasıl Alınır 5 Sart Nedir

T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığının 6306 sayılı kanunu ile onayladığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında devletten geri ödemesiz kira yardımı yapılmaktadır. Çevremizde yıkılmaya yakın derecedeki evler ya da miadını artık doldurmuş binalaren önemlisi olan depreme dayanıksız ev ve işyerleri kentsel kredisi dönüşüm için gerekli evraklarla beraber başvuru yapıldığında bu kira yardımını alabilirler. Kentsel dönüşüme girebilmek adına T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığınca onaylanmış olan risk raporu ile birlikte kira yardımını alabilmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilmektesiniz. Bu başvuru dilekçesi ile beraber kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli evraklar da başvuru dilekçesiyle verilmelidir.

Kentsel dönüşüm kira yardımını hem mülkiyet sahipleri hem de dilekçesi verilen yapı da kiracıysanız da başvuruda bulunabilirsiniz. Bina sahibinin devletten kira yardımı alabilmesi için istenen evraklar şöyledir. Kira yardımı için başvuru ıslak imzalı başvuru formu, nufüs cüzdanı, yetkili birimlerin onayladığı bina risk raporu, tapu belgesi ve tapu kaydı, Bina arsa paylı ise emlak vergi beyannamesi, bina sahibine ait ödenmiş fatura, bina sahibinin daha önce bu riskli bina da oturduğu ve yeni ikametgah ıslak imzalı adresi, Ziraat bankasında kira yardımının yatacağı vadesiz mevduat hesabı ve IBAN numarası istenmektedir.

Bina da kiracı olarak bulunanalar için istenen evraklar da şöyledir. Riskli bina da en az 1 yıl ikamet etmek, ıslak imzalı kira yardımı dilekçesi, nufüs cüzdanı, riskli yapı bildirimini yetkili kurum tarafından onaylı bildirimi, riskli bina da ikametgah adresinin son 3 aya ait bir faturası, yetkili kurum veya firma tarafından onaylı ıslak imzalı yıkılan yapılar formu, kira yardımını alabilmek için Ziraat bankası vadesiz hesap veya IBAN numarası. Kira yardımı ister mülk sahibi olun ister kiracı olun devletin bu desteğinden aynı şekilde yararlanırlar. Bulundukları ilin kira yardımı oranları değişiklik gösterir. Kira yardımını belli olan süre içerisinden alabilirler. Bu süre 18 aydır.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

87 − 78 =