Kabul Ve Aval kredisi

Ciranta ve aval suretiyle imza vermek ve kabul kredisi açmak

Bankalar kendi para ihtiyaçlarını reeskont suretiyle sağlayabildikleri gibi, diğer kuruluş ve firmaların da reeskont yaptırabilme lerini sağlamak üzere onların sahip oldukları senetlere, ciranta ya da aval (kefil) suretiyle imza verebilirler, ayrıca kabul kredisi de açabilirler.

Kabul kredisi (Akseptasyon) açmak demek, bir banka şubesinin kredi lehdarı olan müşterisine kendi üzerine poliçe çekmek yetkisini vermesi demektir. Şu halde bu krediden yararlanacak olan firmalar, bankanın muhatap olduğu bir poliçe ihdas ederek kabulüne sunar ve kabul imzasını aldıktan sonra bu senedi vadesine kadar kolaylıkla sürüme çıkararak istediği kuruluş ya da diğer bankalara devredebilirler. Bu işlem bankalarca çok kuvvetli firmalara uygulanmakta dır.

Burada banka, sanki bir kefalet mektubu veriyormuş gibi, müşterinin kendi üzerine çektiği poliçeyi kabul etmekle o müşterinin yerine kendi itibarını koymuş oluyor.

Ciro ve kabul kredi işlemlerini de senetler servisi tamamlar ve sonuçlandırır.

Yukarıda sıralanan konular ayrı ayrı kendi bölümlerinde incelenmiş olduğundan daha fazla açıklamaya gerek görülmemiştir.

Torba yasa konut kredisi peşinat desteği kabul edildi! 19-03-2015

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


8 + 1 =