Jaguar F-Pace

Jaguar, ilk SUV türü aracı FPace ile Çin pazarındaki sert düşüşünü telafi edebilecek mi?

Böylelikle üretici, yeni aracının bir spor otomobil ruhu taşıdığını, çok güvenli olduğunu ve kolay kullanıldığını göstermek istedi.

F-Pace’in motor seçenekleri arasında 2 litre 180 beygirlik bir dizel (düz vites, arkadan/dört tekerden çekiş ve otomatik, dört tekerden çekiş), 2 litre 240 beygirlik bir benzin (otomatik, arkadan çekiş), 3 litre 300 beygirlik dizel (otomatik, dört tekerden çekiş) ve 3 litre 340 ve 380 beygirlik iki benzinli motor (otomatik, dört tekerden çekiş) bulunuyor. 2 litrelik dizel motor şehiriçi/şehirdışı kullanımda 6,2 ve 4,7 litre/100 km tüketim değerine ve 139 g/km’lik bir salıma ulaşıyor. Torku 430 Nm’ye çıkabilen motor araca 208 km/saat hız sağlayabiliyor. Arkadan/dört tekerden çekiş uygulamasında araç yol ve sürüş koşullarına göre çekiş seçeneklerine kendisi karar veriyor. Başlıca rakiplerini şimdilik Porsche Macan, BMW X3 ve Audi Q5 oluşturacak gibi görünen F-Pace’in İngiltere fiyatları 34 bin sterlinden başlıyor.

Aralık sonu itibarıyla, dokuz aylık 2014 ile 2017 verilerini karşılaştıralım önce: JaguarLand Rover her ne kadar İngiltere, Kuzey Amerika ve Avrupa satışlarını yüzde 47 dolaylarında artırdıysa da bu artış Land Rover’dan kaynaklanmış ve Jaguar’ın XF ve XJ gibi modelleri (2017’te satışına başlanan XE’yi bir yana koyarsak) ciddi kan kaybetmiş durumda.

Kan kaybında Çin pazarı önemli bir faktör; Jaguar burada yüzde 25’lik bir kayıpla karşı karşıya. Bırakıp çıkamayacağına göre bu pazardaki elini güçlendirmek zorunda. Soylu İngiliz görünümlü markaların geleneklerini bir yana bırakıp özellikle Çin pazarı için birer birer SUV ürünlerini takdim ettiklerini de göz önünde bulundurursak Jaguar’ın zarif otomobillerden oluşan ürün dizisine niçin tombul bir SUV’yi kattığını da anlayışla karşılayabiliriz (Jaguar’ın son hamlesiyle, bu durumda SUV seçeneği olmayan bir tek Ferrari kalmış oldu; o da SUV üretmeyeceğini

açıkça ifade etmişti). Çeşitlenen SUV modelleriyle birlikte bu dilimde ciddi bir rekabet başladı ve bu yüzden üreticiler en seçkin modelleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Jaguar da, Fiype’dan geliştirdiği FPace ile kulübe katılmış oldu.

Jaguar, FPace’i yerçekimine meydan okuyuşu ile tanıtmak istedi. Söz konusu olan şey, 19 metre yüksekliğinde çember şeklindeki yolu (360 derece dönmek suretiyle) geçerek Guinness dünya rekorunu kırması.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*