İTÜ GATE İLE YURTDIŞINA AÇILACAK

İTÜ ekosisteminde girişimci ve Start Up destekleme programı olarak İTÜ Çekirdek’ten sonra bir de İTÜ GATE programı bulunuyor. Arzu Eryılmaz, bunu şöyle anlatıyor:

“İTÜ GATE programıyla artık ürünü ortaya çıkmış ve hatta bazı yerel kaynaklara erişmiş, şirket ölçeği olarak küçük de olsa belli bir olgunluk aşamasına gelmiş Start Up’lara, 3 ay boyunca iş modeli geliştirme eğitim ve danışmanlık programı sunuyoruz. Bunun için ABD örneğini seçerek lokal partnerimizle Chicago ve San Francisco şehirlerini belirledik. Aralarından seçtiğimiz sekiz taneyi alıp Ocak ayı boyunca ABD’deki kuluçka merkezlerine yerleştirdik. Burada ürünlerini yurtdışındaki müşterilere satmak üzere iş geliştirme yapacaklar ve oradaki yatırımcılarla buluşacaklar. Program kaspamında amaç ABD’de müşteri portföyü edinmek ve olası yatırımcılarla ortaklık yapmak.

İTU GATE projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sekiz inanılmaz hikâyeye sahip sekiz benzersiz şirket var. Şirketler SAAS çözümlerinden gıda ürünlerine farklı çözümler sunuyorlar. Örneğin SBS’nin Apiheal ismini verdiği ürünü çok ilginç. Bodru, küçük ve orta boy işletmelerin çalışanları arasındaki iç iletişimi kolaylaştırmak ve yaptıkları her şeyi daha iyi takip etmeyi sağlayan yenilikçi bir bulut-tabanlı iş uygulamaları platform geliştiriyor. Ürün yelpazesi çok değişken ve geniş olsa da, uzmanlığımızı aynı tek hedefe ulaşmak için bir kaldıraç olarak kullanıyoruz: markete dâhiyane bir ürün sunmak. Bu daha başlangıç! Ancak şu ana kadar harika bir yolculuk oldu.

Chicago ve San Francisco’da

düzenlenecek İTU GATE programıyla “yeni dünyaya” açılıyor. Uluslararası ağlara açılma, eğitim ve kamp programı, yurtdışı iş geliştirme desteği ve yabancı yatırımcılarla buluşma fırsatlarını bir arada sunan İTU GATE | Start-Up Challenge Programı’nın İTÜ ARI Teknokent ekosistemi içinde, hızlı bir teknolojik ve ekonomik gelişim gösteren şirketlerden BODRU, BORDA, INGENIOUS, INVENT, NANOKOMP, RASYONET, SBS ve SENTROMER İTU GATE Türkiye etabını başarı ile tamamladıktan sonra, eğitim sürecinin devamı ve yatırımcı buluşmaları için Amerika’daki paydaşlarımız Chicago 1871 ve San Francisco, Parisoma kuluçka merkezlerinde çalışmalarına yeni bir ivme katacaklar.

Türk çözümleri

Chicago’da biztere mentorluk desteği veren Lauren OSMAN (Sente Advisory) ile İTU GATE girişimcilerini konuştuk.

rTU GATE ve Türk girişimciler ile ilgili ilk izlenimiz?

Dünya hepimize her gün meydan okuyor, daha sağlıklı ol, daha fazlasını yap, daha hızlı çöz, dengede olmayı unutma! Dünya çapında hepimiz bu meydan okumaya karşı kendi çözümümüzü üretiyoruz. Ancak bazıları ise sorunu yaklaşım biçimi değiştirerek çözüyor, işte bu insanlara girişimci diyoruz.

Küresel pazarda Türkiye’deki girişimcilerin sorunları ele alış biçiminin ABD ile aynı olduğunu görmek gerçekten çok dikkat çekici. Peki ya Türk çözümleri? Gerçekten mükemmeller.

İTU GATE ile yakından tanıma fırsatı bulduğum Türk girişimciler, parlak mühendisler, tasarımcılar ve vizyonerlerden oluşuyor. Tüm günleri (hatta gecelerini) çok iyi çalışan güzel ürünler için tasarım ve mühendislik yapmak amacıyla geçiriyorlar. Amerikan ekip ise Türk girişimcilerin pazarlama ve satış yönlerini geliştirmeye çalışıyor.

“Girişimciliğe İTÜ kafeteryasında yeşeren fikirlerle adım attığım yıllarda eğer İTÜ Çekirdek gibi bir oluşum olsaydı, dönemde yaşadığımız birçok sıkıntı ve zorluğun üstesinden gelebilirdik diye düşünüyorum. Bu yüzden bu tip bir oluşumun hem İTÜ, hem İstanbul, hem de Türkiye ekosistemi için çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda ofisimizi İTÜ Arı Teknokent’e taşıdığımız ilk günden beri, başta İTÜ Çekirdek olmak üzere üniversite- özel sektör iş birliğine yönelik tüm projelere büyük önem veriyoruz. Özellikle bu yıl İTÜ Çekirdek ekosistemindeki 13 girişimcinin projelerine destek almak için yarıştığı İTÜ Çekirdek Big Bang organizasyonuna Monitise özel ödülü koyduk ve 50.000 TL’lik büyük ödülümüzü yumurta kabuğundan doğal gıda koruyucusu üretme projesiyle Elif Güngör’e verdik.”

Murat Göksenin Güzel/Cardtek Group Genel Müdürü “İTÜ Teknokent ev sahipliğinde düzenlenen İTÜ Çekirdek projesini başladığı ilk günden beri destekliyoruz. Cardtek olarak bizim hedefimiz Türkiye’nin teknoloji ihracatı artışına katkıda bulunmak ve küresel rekabette öncü şirket konumunda olmak.

Odaklandığımız bu yolda girişimciliğe verilen desteğin önemini yaşayarak tecrübe edinmiş ve kuruluşumuz itibariyle özel sektör-üniversite işbirliğine inanmış bir şirketler grubuz. Bu sebeple inovasyon değeri ile ülke ekonomisi ve teknolojik kalkınmaya katkı sağlayan İTÜ Çekirdek destekçisi olmak bizler için ayrı bir önem arz ediyor. Bu yarışmada genç girişimcilerin inovasyona değer verdiklerini bilmek, projelerini dinlemek, AR-GE kültürüne sahip çıkacaklarını görmek bizleri çok memnun ediyor. Cardtek olarak her yeni dönemde projeye katılan girişimcilere yön göstermeye, tecrübelerimizi paylaşmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

“Yarışmayı desteği sürdüreceğiz”

İlhan Üttü/Elginkan Vakfı Vakıf Müdürü “Kurucumuzun ve birçok mensubumuzun da mezun olduğu İTÜ’nün 2011 yılında planladığı ve 2012 yılında hayat geçirdiği İTÜ Çekirdek Girişimcilik Yarışması’na ana destekçi olmak bize büyük gurur veriyor, “icat çıkarma” ve “Eski köye adet getirme” söylemlerinin yerine düşünen,

sorgulayan, planlayan ve icat çıkaran nesiller yetiştirmenin en önemli basamaklarından olan bu tip proje yarışmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Elginkan Vakfı, kurucusu merhum H.Ekrem Elginkan’ın gösterdiği amaçlar doğrultusunda çalışmaya ve M.Kemal Atatürk’ün açtığı yolda eğitim ışığını yakmaya devam edecek.”

“Büyümelerini destekleyeceğiz”

Cavit Yantaç/ Microsoft Türkiye Yazılım Geliş. Tek. GMY “Türkiye’nin büyümesini sağlayacak en önemli stratejilerden birinin dijital ekonomi ve bilişim teknolojisi alanında yapılacak yeni girişimleri desteklemek olduğunu düşünüyoruz. İTÜ Çekirdek de, girişimcilik ve yenilikçi projeleri uzun süredir destekleyen, üniversite – özel sektör işbirliğini de çok güzel örnekleyen, Türkiye’nin büyümesine önemli katkılar sağlayacak olan bir program. Microsoft Türkiye olarak, son üç senedir, İTÜ Çekirdek programıyla beraber, yeni girişimlerin büyümesine yardımcı oluyor, özellikle yenilikçi projelerin hayata geçişinde girişimcilere destek oluyoruz. Özellikle 2014 yılında Microsoft, İTÜ Çekirdek yönetiminin düzenlediği Bulut Kategorisi’nde aktif olarak pek çok girişimcinin projesine kendi bulut platformunu ücretsiz şekilde açarak destek oldu.

Önümüzdeki dönemde de, İTÜ Çekirdek yönetimiyle beraber, girişimcilik projelerine destek vermeye devam etmeyi planlıyoruz.” “Girişimcilere yön vereceğiz”

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*