İTÜ Çekirdek’e başvuru süreci ve şartları

13 girişimci yarıştı

İTÜ Çekirdek Big Bang’de, bu yıl birçok elemeyi geçen Aeros, AGHLAB, Barbun, Biocovver, Elif Güngör, FCLABS, Floradem, Hangaar, Kuax, Robotica, Smartstay, Tabtoy ve Timeshade olmak üzere 13 teknolojik girişimcilik projesi sahne aldı. 2014’te ilk kez “Genel Kategori” ve “Bulut Bilişim Kategorisi” olmak üzere iki farklı alanda seçilen finalistler, İTÜ Çekirdek çatısı altında, altı ay süren Ön Kuluçka ve Hızlandırıcı dönemde aldıkları eğitim, danışmanlık, altyapı ve ön finansman destekleriyle, teknoloji tabanlı projelerini şirketleşmeye hazır bir konuma getirdiler.

Her proje online olarak en az dört jüri üyesi tarafından değerlendirildi.

Her jüri üyesinin en az 10 proje değerlendirdiği süreç sonunda genel kategoriden 46, bulut bilişim (Hackathon) Kategorisinden 21 proje olmak üzere toplamda 67 proje ön değerlendirme toplantısına davet edilerek jürilere sunum yapma hakkını kazandı.

Destek 1 milyon TL

Bu yıl için de İTÜ Çekirdek’e başvuru süreci başladı ve 13 Mart’a kadar devam edecek. İTÜ Çekirdek’te genel kategoriye ek olarak 2015 yılında “Bulut Bilişim” ve “Otomotiv” sektörlerinde de başvuru alınacak. Türkiye’nin teknolojik birikimine ve ekonomisine katkısı, uygulanabilirliği ve ticarileşebilirliğinin esas alınacağı değerlendirme sonucunda konusunda deneyimli uzmanlar İTÜ Çekirdek’e kabul edilecek olan yaklaşık 30 grubu belirleyecek. İTÜ Çekirdek’e başvuru yapan ve ön değerlendirme neticesinde Çekirdek Merkez’e girmeye hak kazanan tüm girişimci gruplar, eğitim ve danışmanlık hizmetleri aldıkları “Ön Kuluçka” ve “Hızlandırıcı” döneminin ardından, katılımcılara başarılı bir iş hayatının kapılarını açacak “Big Bang” ile sahneye çıkacak. Girişimciler ve şirketler İTÜ Çekirdek’e başvurabilmek için öncelikle web sayfasındaki linkten ulaşacakları başvuru formunu doldurmalı ve 3 dakikayı geçmeyecek şekilde hazırlanmış bir video filmi de eklemeli. Bu yıl daha fazla başvuru beklenen proje için destek de artırılarak 1 milyon TL fon dağıtılmasına karar verildi. Teknoloji tabanlı projesi olan girişimciler, bu destekten yararlanmak için başvurabilir.

İTÜ Çekirdek’te girişimciler için dört evre bulunuyor:

I -ÖN KULUÇKA

Bir fikrin projeye/ürüne/hizmete dönüşebilmesi için genç girişimcilere öncelikle araştırmalarını yapabilecekleri altyapı ve üstyapı olanaklarını temin ediyor.

Maslakta, İTÜ Ayazağa yerleşkesindeki ARI 3 binası içerisinde konumlandırılmış 800 metrekareik Ön Kuluçka alanında, İTÜ Çekirdek’e başvurmuş ve kabul edilmiş girişimci gruplar projelerini geliştiriyor. Girişimciler bu fiziki alanda iş planlarını yazarak araştırmalarını yapıyor ve eğitim/danışmanlık hizmetlerini alıyor.

2-HIZLANDIRICI

Fikirden projeye giden süreçte genç girişimcilere kimi zaman başarılı birer mühendis, kimi zamansa yetenekli birer iş adamı olmayı öğreten eğitim programını sunar. İTÜ Çekirdek’e kabul edilmiş girişimci grupların girişimcilikten iş planı yazımına, pazarlamadan finansa kadar 150 saate varan Çekirdek MBA eğitimi aldıkları dönem. Ayrıca antrenör ve mentorların uzmanlık alanlarından, deneyimlerinden faydalandıkları ve bunların yanı sıra kendi projelerini geliştirdikleri evre. İTÜ’nün ve İTÜ ARI Teknokent’in çatısı altında üniversite sanayi işbirliği sinerjisinden faydalanarak netvvork yaratma olanağı da buldukları dönemi içeriyor.

3-BİG BANG

Projelerini hayata geçirilebilmek için genç girişimcilerin ihtiyacı olan finansal destekleri, rekabet koşulları altında, sinerji ve işbirliği olanaklarını kullanarak elde edebilecekleri modeli sağlıyor. Big Bang, Ön Kuluçka ve Hızlandırıcı dönemi boyunca iş planını hazırlayıp, projesini geliştiren İTÜ Çekirdek girişimcilerini, şirketleşme aşamalarında finanse edebilmek amacıyla düzenleniyor.

Big Bang boyunca girişimci grupların içinde bulundukları rekabet ortamı, sinerji ortamı, ürün geliştirme süreci, iş planı hazırlama süreci, yatırımcılarla tanışma ve çeşitli networking olanakları gibi imkanlar girişimcilere gerçek bir ticari hayatı gösterirken; Big Bang ödülü projenin başarıyla sanayiye aktarılması için gerekli çekirdek sermayeyi sağlıyor.

4-KULUÇKA

Kuluçka periyodu, Big Bang’in ardından İTÜ Çekirdek süreci sonunda başarılı olup şirket kuran girişimci grupların bir yıl boyunca İTÜ Çekirdek Kuluçka imkânlarından faydalandığı dönem. Bu dönemde İTÜ Çekirdek, süreç boyunca başarı olanlara çekirdek sermaye veriyor ve karşılığında hisse veya bedel almıyor. Ofis sahibi olan girişimciler, bu dönemde şirket danışmanlığı hizmeti alırken Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarıyla da buluşuyor.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


40 − = 36