İTÜ Çekirdek yeni girişimcileri bekliyor

Teknoloji tabanlı girişimlere olan destekler, Türkiye’de gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Girişimcilere henüz fikir aşamasındayken çekirdek sermaye ile destek olup, şirketleşme sürecinde de her türlü desteği veren İTÜ Çekirdek projesi de giderek büyüyen ekosistemi geliştiriyor. Üç yılda 2500 proje başvurusu alan ve 5 milyon TL’yi aşan destek sağlayan İTÜ Çekirdek, bu yıl de yeni girişimcileri bekliyor.

ITU Çekirdek’e kimler katılabilir?

Girişimcilik ekosistemi Türkiye’de özellikle son dönemde daha fazla destek görerek büyüyor. Bu anlamda en büyük desteklerden biri de İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve İTÜNOVA TTO işbirliği tarafından veriliyor. Üç yıldır İTÜ Çekirdek projesi ile girişimcileri destekleyen İTÜ, bu kapsamda teknoloji tabanlı projesi olanlara tam donanımlı bir ofis, projeyi geliştirmek için laboratuvar olanağı, hammadde alımı, eğitmen, antrenör, mentor desteği ve çekirdek sermaye sunuyor. Tüm bunların bir arada karşılıksız olarak sunulduğu İTÜ Çekirdek’te jüri 1 – 4 kişilik gruplar Üniversite öğrencileri Üniversiteden mezun olmuş kişiler Grup bünyesinde projeyi hayata geçirebilecek nitelikler (Mühendislik, pazarlama, finans, iletişim)

Kriterler neler?

Yenilikçi fikirler Uygulanabilir projeler Ticari değere dönüşebilir prototip aşamasında çalışmalar Şirketleşme aşamasındaki çalışmalar tarafından seçilmek, kriterlere uygun teknoloji tabanlı inovatif bir girişim gerçekleştirmek yeterli oluyor. 2012 yılından beri yapılan projeye ilgi her yıl giderek artıyor.

5 milyon TL destek

Üç yılda 2500 proje başvurusu alan İTÜ Çekirdek’e 2014’te 1000 proje başvurdu. Bugüne kadar kuluçka aşamasındaki şirketlere verilen toplam destek 5 milyon TL’yi aştı. 2014 yılında da 13 başarılı finalist yarıştı. Tarımdan hayvancılığa, bulut bilişimden e-ticarete, oyuncaktan sosyal medyaya kadar birçok farklı alandaki, 13 finalist proje arasından, birinciliği kazanan Tabtoy Studios Ekibi, Elginkan Vakfı’nın 100 bin lira tutarındaki Teknoloji Ödülü’nün sahibi oldu. Tabtoy ayrıca, İTÜ AR! Teknokent’in, İTÜ Çekirdek’te bir yıl ücretsiz beş ofis kullanım ödülünden de birinin sahibi oldu. 50 bin liralık ikincilik ve üçüncülük ödülleri ise, “Tüketiciyi algılayan akıllı vitrin” projesiyle Kuax Ekibi ve “Yumurta kabuğundan doğal gıda koruyucusu üretme” projesiyle Elif Güngör’ün oldu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


77 − 67 =