İTÜ 1 milyon TL dağıtacak

İTÜ Çekirdek için İTÜ ARI Teknokent 3 yılda 5 milyon TL harcadı. Bu yıl girişimcilerin kuracağı şirketlere çekirdek sermaye olarak 1 milyon TL dağıtacaklarını söyleyen İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, “Amacımız kendi şirketini kurmanın bir kariyer seçimi olduğuna ve kendi teknolojisini geliştirmenin aydınlık bir gelecek vaat eden bir seçim olduğuna dair farkındalık yaratabilmek” diyor.

Girişimcilere ilk fikir aşamasından şirketleşip pazara sunulmasına kadarki süreçte destek olan İTÜ Çekirdek projesi, bu yıl yeniliklerle gelişmeye devam ediyor. Bu yıl otomotiv teknolojileri ve bulut bilişim alanına özel kontenjan açan İTÜ Çekirdek, kapasiteyi ikiye katlayıp iki tur girişimci alacak. İTÜ ARI Teknokent iş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, “İTÜ Çekirdek’in 2015 yılı için girişimciler itucekirdek.com’dan başvuru yapabiliyor. Fikrini hayat geçirmek isteyen, teknoloji tabanlı girişimini Start-Up’a dönüştürmek isteyen bütün girişimcileri 13 Mart’a kadar davet ediyoruz” diyor. Arzu Eryılmaz ile İTÜ Çekirdek projesini ve 2015 planlarını konuştuk. Arzu Eryılmaz’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İTÜ bünyesindeki İTÜ Çekirdek projesi ne zaman başladı ve nasıl oluştu, süreci anlatabilir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi ve İTÜ ARI Teknokent olarak yaklaşık dört yıl önce ‘Öyle bir program hayata geçirmeliyiz ki girişimci olmak isteyen insanların tüm dertlerine A’dan Z’ye deva olmalı’ diye düşündük. Çünkü aslında 2012’den beri İTÜ ARI Teknokent olarak bölgemizde binaların yapılması, üniversite sanayii işbirliği kapsamında, mikro, küçük, orta ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerinin bu bölgede sinerjik bir şekilde faaliyet göstermesi için çalışmaya devam ediyoruz. Ama tüm bu ölçekteki girişimlerin en başında, girişimcilikte erken aşama destek boşluğu yaşanıyor, işte o zaman biz dedik ki ‘Hiçbir kâr amacı gütmeden, öyle bir program hayata geçirelim ki, girişimcilerin ceketiyle girip laboratuvarından maddi olanağına, mentorluğundan danışmanlığına, çekirdek sermayesine kadar her şeyi bulabildikleri bir yapı olsun. Üç yıl önce İTÜ Çekirdek adıyla kurduk, ilki, İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve pek çok değerli paydaşının desteğiyle 2012 yılında başladı ve 2014’den itibaren de İTÜNOVA TTO’nun da değerli katkısı ile yürütülüyor.

İTÜ Çekirdek nedir, hangi aşannalardan oluşuyor?

Teknoloji tabanlı fikri olan girişimcilerin başvurularını alıp, fiziksel alandan faydalanmaları için olanak tanıyor, eğitim ile danışmanlıklar sağlıyoruz. Prototiplerin gelişimi için fon verdikten sonra aralarından başarılı olanların seçilmesi için bir etkinlik düzenliyoruz. Başarılı olanları da İTÜ ARI Teknokent’e alıyoruz.

İTÜ Çekirdek, dört evreden oluşuyor, ilki, “Ön Kuluçka” sonra “Hızlandırıcı” evre var, sonrasında “İTÜ Çekirdek BigBang” adını verdiğimiz bir etkinliğimiz var. Ardından da “Kuluçka” evresi var.

Ticari hayatta başarılı olabilmek ve geleceğin teknoloji şirketi olabilmek için dünyanın en iyi mühendisi olabilirsin ama ürünü nasıl ve nereye satacağını bilmediğin sürece bir anlamı yok. O nedenle, hızlandırıcı dediğimiz adımın içerisinde eğitim ve danışmanlıklarla, bunu nasıl yapabileceklerini içeren yetenekleri ve bilgileri ekledik.

Bu eğitimler kapsamında girişimciler nasıl bir programdan geçiyor?

Yaklaşık 150 saatlik bir eğitim programından geçiyorlar. Bu eğitim programının yanı sıra ihtiyaçlarına yönelik akıl hocalarıyla buluşturuyoruz. Sistemin içerisinde, hukuk, yeminli mali müşavirlik,

AR-GE fonlarıyla ilgili danışmanlık, fikri mülkiyet haklarıyla da ilgili her zaman erişebilecekleri danışmanlar var. Dolayısıyla hızlandırıcı program, o fiziksel alanın üzerinde kendi projelerini inşa etmeleri için gereken tüm bilgi, donanım ve danışmanlığı içeriyor.

Bu fiziksel alan ve hızlandırıcı süresince de her sektörden proje başvurusu kabul ediyoruz. 100 bin TL’lik AR-GE fonumuz var, bu fon kapsamında girişimcilere biz satın alımlarını yapıp prototiplerini hayata geçirmeleri için önden bir fon da veriyoruz. Üçüncü adımda ise “BigBang Etkinliği” var.

BigBang etkinliği çerçevesinde neler yapılıyor?

BigBang etkinliği, her yılın Kasım ayında gerçekleşiyor. Girişimcinin projesi, yılın başından beri fiziksel alan kullanımı, prototip gelişme ve eğitimlerinin sonucunda belli bir kıvama gelmiş oluyor. Tüm seçtiğimiz girişimciler bu etkinlikte sahneye çıkıyor ve sunumlarını yapıyor. Jürimiz kimlerin çekirdek sermaye almaya hak kazandığını, kimlerin İTÜ ARI Teknokent’te ofis almaya hak kazandığını kamuoyu önünde ilan ediyor. 2014’te 100 bin TL, 50 bin TL, 25 bin TL gibi ödüllerin toplamında 400 bin TL’lik nakit çekirdek sermaye dağıttık. Bunu aslında ödül olarak değil, iş planını hayata geçirmek için şirketinin sermayesi olarak veriyoruz. İTÜ ARI Teknokent’te de ofis veriyoruz ve bu bir yıl içinde kuluçka dönemi başlıyor. Şirketleşmiş oldukları andan itibaren kuluçkada projelerini şirket olarak aldıkları çekirdek sermayeyle hayata geçiriyorlar.

İlk aşamada seçerken Kriterleriniz ne oluyor başvurularda neye dikkat ediyorsunuz?

Her şeyden önce, teknoloji ile ilintili olmak durumunda, içinde inovasyon olmalı, teknolojinin her sektöründen olabilir, isterse kimyadan gelsin isterse bulut bilişimden. Hatta bu yıl, özellikle bulut bilişim ve otomotiv alanında özel bir çağrı çıkıyoruz. Ama her sektöre açığız. Bugüne kadar, geçtiğimiz üç yıl içerisinde İTÜ Çekirdek’e yaklaşık 2 bin 500 tane başvuru geldi. Gelen başvurular arasından da 75 tane projeyi içeri aldık, destekledik, hızlandırdık.

İTÜ ÇekirdeK oıaraK 2015 yılı planlarınız neler?

Bu yılki en önemli yenilik Kasım ayındaki BigBang’de çekirdek sermaye olarak 1 milyon TL dağıtacağız. Üç yıldır içeri her yıl bir tur girişimci almıştık. Ama bu yıl, kapasiteyi ikiye katlayıp iki tur girişimci alacağız. Normalde 30-40 proje alıyorduk. Bu yıl 60-70 girişim yaklaşık 250 girişimci ediyor. 2015’te, ayda iki kere “Kahve Bahane” etkinliği yapmayı düşünüyoruz. Her seferinde farklı bir konuşmacıyı davet edeceğiz. Ayrıca seri yatırımcı-girişimci buluşma günleri düzenlemeye karar verdik. Şubat ayı itibariyle 5 farklı etkinlikte 5 farklı yatırımcı grubuna girişimcilerimiz sunum yapacaklar.

Amacımız kendi teknolojisini geliştirmenin, şirketini kurmanın bir kariyer olduğunu, başarıya giden yolda gidip de maaşlı bir şirkette çalışmak kadar, gelecek vaat eden bir seçim olduğu farkındalığını yaratabilmek. Geçtiğimiz üç yıl boyunca İTÜ Çekirdek’e yaptığımız yatırım 5 milyon TL’yi buldu. Bunu yeter ki aradan bir tane dünya markası çıksın diye yapıyoruz. Yapılan bütün bu yatırımların sonunda bir tane dünya markası çıkarmış olursak o zaman bütün yapılan yatırımlar ve emekler amacına fazlasıyla ulaşmış olacak.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*