İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

İşsizlik maaşı İşkur tarafından işsiz kalan vatandaşların hayatlarını sürdürebilmeleri için verilen maaşın adıdır. İşsizlik maaşına başvurabilmek için belli şartlar bulunmaktadır. İşkur işten çıkartılan ya da haklı fesihle ayrılan çalışanlara son 3 yıldaki prim gün sayılarına göre 10 aya kadar maaş ödüyor. Son 3 yılda en az 600 gün prim istenirken, son 120 günde de aynı işyerinde hizmet akdinizin sürmesi şartı vardır.

İstifa edene esasen işsizlik maaşı bağlanmamakta. Ancak bunun istisnası ‘haklı fesih’ durumu olmaktadır. Maaşın ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, psikolojik baskı,iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırmak ve SGK’ya düşük ücretten bildirim haklı fesih kapsamına girmektedir.

İşsizlik maaşının miktarları enaz ve ençok olmak üzere asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde kırkı,en yükseği yüzde 80’ni buluyor. Bu oranlardan damga vergisi kesilir. Sizde işinizden ayrıldıysanız 30 gün içinde İşkura başvuruda bulunmanız gerekir. İşsizli,k maaşı alınırken eğer iş bulunrsanız İşkur işsizlik maaşınızı kesecektir. Bulduğu işten de çıkartılırsa bu kez kalan kısmı almaya devam ediyor.

İşsizlik maaşı için son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak primin ödenmiş olması ile işten ayrıldıktan önceki 120 gün içinde primin ödenmiş olması isteniyor. Alınacak işsizlik maaşının süresini de ödenen primler belirliyor. Buna göre; son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay süreyle işsizlik maaşı ödeniyor. İşsiz kalan vatandaşların sağlık hizmetlerini devlet karşılıyor. Bu sağlık hizmetlerinden eş ve çocukları da yararlanabiliyor.

Yorum Yaz

29 − 28 =