İstanbul’un en çok kazandıran konut projeleri

FORBES Türkiye’nin her yıl yayınladığı “Emlak Raporu” araştırmasına verileriyle kaynaklık eden REIDIN, gelişmekte olan ülkeler ile ilgilenen profesyonellerin ihtiyaç duyduğu bilgi, analiz ve araştırma bilgilerini sağlamak amacıyla tasarlanan dünyanın ilk ve tek küresel online bilgi servisi. REIDIN şirket ve bireylere yatırım, satın alma, satış, kiralama, mortgage, finansman, geliştirme ve yönetim konularında ihtiyaç duyduğu gayrimenkul bilgi ve verilerine kolayca ulaşmalarına yardımcı oluyor. “Reidin Gayrimenkul Bilgi Servisi”nde, gayrimenkul fiyatları ve endeksleri, proje ve bina bilgileri, gelişmiş coğrafi bilgi sistemleri araçları, otomatik değerleme modülü, arztalep verisi, pazar trend analizi, araştırma raporları, yerel, ülke ve İnternet medyası dahil tüm sektör haberleri, makroekonomik veriler ve şirket profilleri dahil birçok veri seti bulunuyor. Şirket, her ay düzeni olarak yayımladığı 62 ili kapsayan“REIDIN Emlak Endeks” İş Bankası’nın desteğiyle hazırlıyor piyasa sadece yerli yatırımcıların değil yabancıların da sıkı takibi altında.

İngiltere merkezli Küresel gayrimenkul şirketi Knight Frank’in raporuna göre 2016’te dünyada 55 ülke arasında konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Raporda Türkiye’de konut fiyatlarının geçen yıl yüzde 18,4 arttığı, “Batı ile Doğu’yu birleştiren, güçlü nüfus artışına sahip Türkiye’nin, Ortadoğulu yatırımcılar tarafından giderek daha fazla ‘sığınılacak liman’ olarak görüldüğü” tespiti yapılıyor. Son bir buçuk yılda yabancılar tarafından 32 bin konut satın alındı ve bunların yüzde 66’sı dokuz ülke vatandaşı arasında paylaşıldı. 5 bin 828 adet konutla Türkiye’den en çok alımı İraklılar yaptı. Irak’ta güvenlik ortamı ve politik dengenin bir türlü sağlanamaması Iraklı yatırımcılar için Türkiye’de gayrimenkul alımını, birikimlerini korumanın en önemli yöntemlerinden biri haline getirdi. İraklıları, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları izliyor. Avrupa’dansa İngiltere, Almanya ve Rusya ön plana çıkıyor. Afganistan, İran ve Azerbaycan vatandaşları da son bir buçuk yılda binin üzerinde alım yaptı. 2013 2016 Haziran döneminde Türkiye’de 63 bin konut yabancılar tarafından satın alındı. Yabancılara konut satışının önünün açıldığı 2013’ten sonra iki yıl boyunca yurtdışından gelenlerin en gözde bölgesi Antalya’ydı. Ancak sonraki iki yılda (2016 ve 2016’nın ilk yarısı) yabancı alımı İstanbul’a doğru kaydı. Aydın, Bursa ve Muğla da yabancıların gözdelerinden. İstanbul’u konut piyasasındaki ağırlığı nedeniyle istisna olarak tutarsak Antalya ve Aydın’ın en çok prim yapan beş kent arasına girmesinde yabancıların büyük etkisi var.

Knight Frank, bir diğer araştırmasında da (Global Residential Cities Index) dünyada emlak fiyatlarının en çok arttığı kentleri sıralıyor. Bu araştırmaya göre İstanbul 2016’te fiyatların en çok arttığı üçüncü kent. İlk iki sırada ise Çin’den Shenzhen ve Yeni Zelanda’dan Auckland var. Dünyadaki 165 kentin sıralandığı bu araştırmada aynı zamanda İzmir altıncı, Ankara ise 13’üncü sırada. Dolayısıyla Türkiye, Ortadoğulu yatırımcılar için sadece yatırımlarını güvence altına alabilecekleri bir komşu değil aynı zamanda dünyada en iyi getiri oranlarına sahip piyasası konumunda.

Yarınlara endişeyle değil, mutlulukla bakmanız için.

Hayat ne getirirse getirsin, sağlam durmanız için. Hayallerinizi ertelemeden yaşamanız için buradayız. Garanti Emeklilik’e katılın, siz güzel günler için biriktirirken her zaman yanınızda olalım.

Prim Yapan Kentler

Haziran 2016Haziran 2016 aralığında 13 ilde konut fiyatları yüzde 20’nin üzerinde arttı. Sakarya ve Aydın, emlak yatırımcılarına yüzde 30’un üzerinde kazandırdı.

İstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_0.jpgİstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_4.jpgİstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_11.jpgİstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_8.jpgİstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_9.jpgİstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_7.jpgİstanbul'un en çok kazandıran konut projeleri_10.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


91 − 83 =