İŞKUR İssizlere Maaş Bağlanması

Devletimiz işsizlik oranını %10 altına çekmek için birçok destek girişimler de bulunuyor. Bunlardan birisi olan İŞKUR işsizlere maaş bağlarken mesleki eğitim vermeyi de planlıyor. İŞKUR 15 yaş üstüne günlük 50 TL maaş bağlayıp 12 ayda mesleki eğitim vermektedir. İŞKUR’un bu imkanlarından nasıl yararlanabileceksiniz dersek, şartlara uygun bir şekilde işsiz kalmışsanız eğer size 10 aya kadar işsizlik maaşı bağlanır.

İlk olarak söyleyeceğimiz sizin işsiz olarak İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekmektedir. !5 yaşından büyük olmanız gerekiyor. İŞKUR hazırladığı proje ile 500.000 kişiye istihdam sağlanacak. Ayrıca bu kişilere 12 ay boyunca eğitim verilirken bu kişiler mesleğini iş başında öğrenerek günde 50 TL alacaklar.

Bu proje ile anlaşmalı işyerleri işe aldıkları kişiler için kendilerinden herhangi bir para çıkmayacaktır. Bu projenin belli başlı şartları sunlardır. 15 yaşını doldurmuş olmak, işverenle herhangi bir bağlantısı olmaması, işsiz olması, İŞKUR kayıdı bulunması, başvurduğu işletmenin 2 sigortalı çalışanı olması, başvurduğu işyerinin İŞKUR sertfikasının bulunması gibi sizde bu şartları sağlayabiliyorsanız ister üniversite mezunu olun veya olmayın iş sahibi olmanız mümkün hale gelecektir. İşyeri sahibi 3 ay sonra bu işsiz olan kişiyi işe alırsa eğer yaşına göre sigorta primini ve maaşının bir bölümünü ödemiyor. Bu durum işsiz kişinin yaşına göre değişmektedir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


75 − 66 =