İşe yeni girdim kredi çekebilir miyim?

Banka ürünlerinden olan kredi çekme işlemleri para ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerdir. Bankalar müşterilerine paralarını ödünç olarak verirler. Belirili faiz  oranları ile de geri almaktadırlar. Bu yüzden bankalar müşterilerini iyi analiz etmek zorundadırlar.  Bankadan çektikleri kredinin ödeme günü geri geldiğinde  banka parasını faizi ile geri istediği vakit, müşterisinden yana herhangi bir zorluk çıkmasını istemez.

Bankalar böyle bir müşteriye kredi vererek onların para ihtiyacını karşılamaktadır. Banka kendisinden nakit ihtiyacını karşılamak için müşterisinin  kredi notuna ve finansal geçmişine bakacaktır. Finansal geçmiş ve kredi notu, her ne kadar kredi olayının büyük bir kısmın da güven oluştursa da, bankalar kişilerin gelir ve gider durumlarına, mevcut borç durumlarına, eğitim seviyelerine, ikametgah adreslerine, eğitim seviyelerine ve medeni hallerine kadar her unsuru bir kriter olarak değerlendirirler. İşte bu yüzden yeni bir işe girmiş kişinin kredi notu ve finansal geçmişi  yoktur.Bu sebeple yeni işe girmiş kişinin kredi çekmesi  işi biraz zor olmaktadır. Yeni işe giren bir kişi, daha önceden finansal bir geçmişe, ya da kredi kartı ve kredi kullanımına sahip değilse, banka bu kişiyi farklı değerlendirmeye almaktadır. Kişinin çalıştığı kuruluş, gelir ve gider durumlarıdır. Buradan yola çıkarak banka, kredi başvurusunda bulunan yeni iş sahibine, güvenilir olup olmadığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunur.

İşe yeni girmiş ve kredi kullanmak isteyenler  ilk zamanlar başvurularında olumlu neticeler alamayabilmektedir. Bankaya göre gelir durumu yetersiz gelebilir, ya da çalıştığı kuruma güven duyulmayabilir. Bu noktada kişi, bir dönem kredi kartı kullanarak ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyerek, kredi notunu yükseltebilir.  Böylelikle banka işe yeni giren kişinin bir dönem kredi kartı kullanarak ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyerek, kredi notunu yükseltebilir. Böylece banka, kişinin borcuna sadık olduğunu ve ödeme gücünü göreceği için, bir sonraki seferde kişiye kredi verecektir.Fakat belli bir zamanın geçmesi gerekecektir.

turkiye-de-illerin-kredi-cekme-oranlari

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*