İpotekli kredi nedir ve nasıl alınır?

Bankaların sunmuş oldukları ürünleri içerisinde olan krediler farklı şekillerde talep edilebilmektedirler. Bunardan birisi olan ipotekli kredidir. İpotekli kredi nasıl çekilir diye bir soru aklınıza gelirse; ipotekli ihtiyaç kredisi, ülkemizdeki bankacılık sektörünün farklı ihtiyaçlara sahip müşterileri de portföylerine katmak için sundukları hizmetlerden birisidir.

Banka ürünü olan  ihtiyaç kredileri en fazla 60 ay vadeye kadar verilebilmektedir. Daha uzun vade veya daha yüksek tutar ile kredi kullanmanız için ise, banka sizden bir gayrimenkulünüzü “ipotek” altına alınmasını istemektedirler. Böylelikle kredi borcunuzu ödeyememeniz durumunda banka kendisini güvence altına almaktadır. Sizde böyle bir kredi yi bankanızdan almak isterseniz  ipotekli ihtiyaç kredilerini, büyük borçlanmalarda veya uzun vadelerde düşünmelisiniz deriz.

İpotekli kredi alabilmeniz için yapmanız  gereken ilk şey bankanın belirlediği kredi türüne göre ev veya otomobil ürününü ipotek ederek kredi imkânı sunmalarıdır. Gayrimenkul olarak bankalar genellikle %50 den başlayarak %75‘ine kadar kredi imkânı sunmalarıdır. Banka müşterileri çekmek isteyecekleri ihtiyaç, otomobil veya konut kredisi için ipotek gösterecekleri ürünleri belirledikten sonra banka ekspertizi gösterilen ipotek ürünü için belirli bir fiyat aralığı biçer. Bu fiyat aralığına göre banka müşteriye kredi miktarını sunar ve müşteri verilecek olan kredi miktarını talep ettikten sonra faiz ve ödeme koşulları banka ve müşteri tarafından halledilir. Müşteri tarafından alınan kredi gününde ve düzenli olarak ödenmez ise banka ipotek olarak gösterilen ürünü dilediği gibi el koyma ve satma imkânına sahip olmaktadır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*