İNGİLİZ MUHASEBE SİSTEMİ

İNGİLİZ MUHASEBE SİSTEMİ

Faaliyetleri geniş ve işlemleri iş bölümüne dayanan işletmelerde, kayıtları derhal yapabilmek için İtalyan Sisteminde kullanılan günlük defter yetmemektedir. Bunun için servis teşkilâtının müsaadesine ve işlemlerin özelliklerine göre işlemleri Fransız Sisteminde olduğu gibi; ayrı ayrı tutulan günlüklere geçirmek ihtiyacı duyulmuştur.

Bu bakımdan işlemlerin esas günlüklerden Genel Günlüğe ve oradan büyük deftere geçirilmesi sistemine Fransız defter sistemi deniyordu, esas günlüklerden doğrudan doğruya büyük deftere geçirilmesine de “İngiliz defter Sistemi” denilmektedir.

İNKOTERMİ

Ticari terimlerin açıklanmasına ilişkin Uluslararası kuralların yer aldığı bir belgedir. En son 1953 de Milletlerarası Ticaret Odası İdare Meclisince kabul edilmiş karara göre; ticari terimlerin kısaltılmış adları (Fob, Caf, Cif, v.d. gibi) İnkoterm anlaşmasına girmiş bulunmaktadır. Halen yürürlükte bulunan bu kurallar bütün uluslarca kullanılmaktadır. İncoterm 1953 kurallarının amacı, uluslararası ticari ilişkilerde birlik ve uyumluluk sağlamak, çıkacak anlaşmazlıkları önlemektir.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*