İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk yardım sertifikası almak isteyenler Sağlık bakanlığının yetkilendirdiği kurumlardan alabilmektedirler. Bu çeşitli kurumlara başvurduğunuz zaman sizden 1 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi istenecektir. Bu başvuruyu yapabilmek için enaz ilkokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Başvurunuzdan sonra kurum tarafından planlanan eğitim süreci başlar.

Bu süreç 2 günde 16 saatlik teorik ve pratik eğitim olarak verilir. Bu belgeye sahip kişilerin umulmadık zaman da aldıkları eğitimleri ile pekçok insana yardımcı olabilmektedirler.İlk Yardım eğitimi almış kişilerin sertifikası, ilkyardım müdahalesi yapabilmek için her yerde geçerlidir.

Bu eğitim programından sonra Devlet Hastanelerinde sınava tabi tuttularak başarılı olanlara İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanan İlk yardım sertifikası verilir. Sağlık Bakanlığı bu ilk yardım sertifikasını toplumun her yerin de, herhangi bir yerde ve zamanda meydana gelebilecek bir olayın veya kazanın sonucunda ölümün olmaması için, hayatın kurtarılması için her vatandaşın asgari düzeyde bir ilk yardım bilgi ve becerisine, donanımına sahip olmasını planlamaktadır.

Bu amacını gerçekleştirmek için de eğitim kadrosu ve donanımı uygun olan özel eğitim kurumları aracılığıyla bu eğitimi verdirmektedir. Sertifikayı onaylayan kurum Sağlık Bakanlığına bağlı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüdür. Bu eğitim programlarının belirli bir ücreti vardır. Bu fiyatlar özel kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Minimum olarak 300 TL den başlıyor. İlk yardım sertifikası kursu halk eğitim kuruluşlarında yaygın olmak ile birlikte fiyatları da diğer kurumlara göre daha uygun olmaktadır.

Yorum Yaz

− 1 = 1