İhtiyaç Kredisi Şartları Ve İstenilen Belgeler

ihtiyac kredisi sartlari ve istenilen belgelerİnsanlar belli dönemlerde nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların sunduğu hizmet türlerinden biri olan ihtiyaç kredilerine başvururlar. Bankalardan ihtiyaç kredisine başvurmak için belirli şartlar bulunmaktadır.
İhtyaç kredisi başvurusunda aranan şartlar sırası ile şöyledir.

İhtiyaç kredisine başvuru yaşı 18 zi doldurmak gerekmektedir. Bazı bankalar 20 yaşı sınır şart koşmaktadır. Ayrıca bankanıza gelir belgenizi beyan etmeniz gerekmektedir. SSK kaydı sahibi olmalı ya da vergi levhası olan bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Sizin için en büyük referans kredi notunuz olacaktır.

Banka ve borç geçmişiniz, fatura ödemeleriniz, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması gerekiyor. Bankanız bazı durumlar da eskisi gibi olmasa da bazen kefil göstermenizi de isteyebilir.İhtiyaç kredisi vadeleri yasal olarak 36 ay sınırındadır, ancak ipotekli kredi çekecekseniz 120 ay vadeye kadar çıkabiliyorsunuz.

Bankanızın sizden isteyeceği ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler şunlar olmaktadır:

Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet
İkametgah ya da başvuranın adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura
Gelir belgesi. Gelir belgesi; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir. Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterli. Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi.

Yorum Yaz

23 − 21 =