Hızlı Para Kazanma Yolları

Tasarımcı Arı lakaplı Zuhal Çalışkan’ın ön ayak olmasıyla kullandıkları yumurtaların kabuklarını hamurla kaplayarak biblolar imal ediyorlar. Kendilerini simgeleyen biblolar BTA’nın “Tadında Anadolu” mağazalarında satışa çıktı. göre Merzifon Çalışan Arı Kadınlar Üretim Birliği Kooperatifi’nin Başkanı Medine Alkoç. Ancak bunu şekilsel bir gereklilik olarak görüyorlar ve aralarında bir hiyerarşi oluşmamasına kooperatifin aynı derecede hepsinin sahipleneceği bir yapı olarak kalmasına büyük özen gösteriyorlar. “Hesapları tutup, herkesin hesabına maaş gibi paralarını ben yatırıyorum” diyor Medine Alkoç. Başta “abla boş işlerle uğraşıyorsun” diye kendisini eleştiren kız kardeşi Hülya Çalışkan da (37) şimdi üyelerinden. Onun eltisi Zuhal Çalışkan da. Hülya Çalışkan, eşinin sürekli toplantılardan hiç hoşlanmadığını söylüyor. Zuhal Çalışkan ile birlikte kalabalık bir ailenin iki geliniler. “Babam sigortalı olmayı çok önemserdi. Ben de çok istiyordum. Bunun için mücadele verdik. Artık eşimden bir kuruş almıyorum. Ortaokulu dışarıdan okumaya başladım. Çoğumuz dışarıdan okuyoruz. Kendimize güvenimiz geldi ” diyor. O kadar neşeli anlatıyor ki kooperatife katılmasının hikayesini, konuşması sürekli gülüşmelerle kesiliyor. Dediği gibi daha önce kendisini ifade edemediğine inanmak zor.

Ancak oluşturdukları grubun birlikte yaptıkları üretimin kendileri için nasıl bir fark yarattığını anlatırken hepsinin söylediği şey bu: “Güvenimiz geldi” diyorlar ve hepsi de istisnasız ekliyor: “İşin içinde para olmayaydı da gelirdik buraya.” Biraraya gelip yaptıkları toplantılar, kurdukları bağ onlar için vazgeçilmez olmuş. “Sadece kendimiz değil ki. Az da olsa işler için yardımcı tutup başkalarının kazanmasına da vesile oluyorum. Bu beni çok mutlu ediyor” diyor Gümüştepe Köyü’nden Beyhan Dağ. Tarla işleri bittikten sonra yılın kalanında oturmaktansa sürekli üretmekten dağlarda ziyan olacak ahlatları toplatıp 200 kazan kaynatmaktan mutlu oluyor.

Her biri kendi köyünde ihtiyaçları oldukça yevmiye ile başka kadınlara da iş veriyor. Zaten “yardımcı arılar” dedikleri kadınlara da böylece ek bir gelir sağlıyorlar. “Sabah 03:00’da evinden kalkıp tanesi 50 kuruşa saç üstü açmaya geliyorlar” diyor Medine Alkoç ve ekliyor: “Eskiden kimsenin pek aklına yatmıyordu. ‘Ne uğraşıp duruyorsunuz’ diyorlardı. Şimdi kime teklif etsem kabul ediyor”.

Bingül Alış ile birlikte Belçika, Fransa ve Almanya’ya gitmiş. “Bana hesap işlerini verdiklerinde fark ettim ki meğer matematik biliyormuşum. Kendimizi keşfediyoruz işte böyle. Gezip gördüğüm ülkeleri de hayalimde başka türlü canlandırmıştım. Görünce kendi memleketimin daha güzel olduğunu anladım. Ama köyleri bizimkilerle kıyaslanır gibi değil. Çiftçiye destek çok oralarda” diyor.

Kendilerine gelince. Destek istemiyorlar. Belediyeye, kaymakamlığa nereye giderlerse ‘Sizin için ne yapabiliriz?’ diye onlar soruyor” diyor Bingül Alış. “Biz bir şey istemiyoruz ki. Kıymetli şeyler üretiyoruz. Birlikte bir şeyler yapabildiğimizi gördük” diyor Alkoç da.

Hızlı Para Kazanma Yolları_0.jpgHızlı Para Kazanma Yolları_1.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


24 − 21 =