Hisse senedi kaybolursa ne olur?

Hisse senedinde zayii (kayıp) hissenin nama yazılı ya da hamiline yazılı olmasına göre değişir. Şöyle ki, hamiline yazılı hisse enetleri, kural olarak kimin elindeyse onun malı sayılır. Bu nedenle hamiline yazılı hisse senetlerinin kaybolma, çalıma, gasp, yanlışlık gibi nedenlerle başkalarının eline geçmesi durumunda yapılacak fazla birşey yoktur. Ancak hisse senedinin kendisine ait olduğunu belgeleyebilirse, yani belge varsa, mah
kemeye başvurur. Bu durumda hisse senedi iptal edilir veya ödeme yasağı konur.
Nama yazılı hisse senetlerinin üçüncü kişinin eline geçmesi mülkiyetinin de ona geçmesine neden olmaz. Zira teslimle birlikte ciro gerektirir. Kütüğe ismi yazılı gerçek sahibinin rızası (cirosu) olmadan devir işlemi yapılmaz.
Ancak, borsayı geliştirmek için nama yazılı hisse senetlerinin devir teslimindeki sakıncalara önlemek için beyaz ciro uygulaması getirilmiştir. Buna göre ilgili hissef* senedini satan ve satın alan kurumlar hisse senedinin ilgili kısmına imza atar, alım devir işlemi yapılır.
Faiz ve temettü kuponlarıyla talonlar, üzerlerinde aksine bir katı olmadıkça mahiyetleri gereği hamiline yazılı senet sayılırlar. Bunlar asıl senetten ayrıldıklarında bağımsız bir kimlik kazanır ve asıl senet nama yazılı bile olsa aynen hamiline yazılı tahvil ve hisse senedi gibi edilirler..

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*