Hilton Dalaman Sarıgerme Resort

6 Spa’nın temel özellikleri hakkında bilgi vererek, otelinizin bölge ekonomisine turizm yoluyla yaptığı katkıla6 Spa’nın temel özellikleri hakkında bilgi vererek, otelinizin bölge ekonomisine turizm yoluyla yaptığı katkılardan söz eder misiniz? Öncelikle Hilton Dalaman, bölgeye çok ciddi istihdam ve ekonomik katkı sağlayan bir işletme. Yarattığı kalite algısıyla da bölgenin genel kalite algısını doğru bir seviyede tutuyor. Yani bir doldur boşalt turizm bölgesi değil Dalaman. Bu bağlamda Golf projesini hayata geçirdiğimizde bölgemize yapacağımız en önemli katkı tüm turizm sezonunun 7 aydan 12 aya genişlemesi olacak. Bu da bölge turizm ekonomisinin 1,5 kat büyümesi anlamına gelecektir. Yan sektörlerle birlikte bölgenin ekonomisi ciddi faydalanacaktır bu yatırımdan. – Yatırım portresi yaklaşık 15 milyon euro olarak belirlenen 27 delikli golf tesisi Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, proje olarak turizm açısından zor bir dönemde gelişti. Buna dair görüşleriniz nedir? Söz konusu projeyi biz yedi yıldır hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu süreç içinde çeşitli engellerle karşılaştık. Hepsini büyük bir sabır ve inançla aştık ve bugünlere geldik. Bu projeyi hayata geçirmek bizim için bir gurur meselesi. “GOLFÜN İHTİYACI OLAN SU KAYNAKLARI BÖLGEDE MEVCUT” (5) “Bu yatırımla bölgede daha az sayıda ancak daha üst gelir grubuna hizmet verilecek.

Böylece bölge, aşırı yatırım kirliliğinden korunacaktır” diyorsunuz. Bölgenin gelişimi için bu projenin önemini anlatır mısınız? Bölge doğal güzellikleri, endemik bitkileri, tarihi dokusu ve carettaların yumurtlama bölgesi olması sebebiyle korunması gereken bir bölge. Ancakyurtdışında hem bölgeyi koruyup hem de yatırımlara devam edebiliyorlar. Bunun Como Gölü gibi pek çok örneği var. Bizde ise Kaunos mezarlarından antik kentine, carettalardan mavi yengecine, inanılmaz doğal nehirlerinden kendine has flora ve faunasına muhteşem bir bölge var. En önemlisi de golfün ihtiyacı olan su kaynakları bu bölgede fazlasıyla mevcut. – Turizm sektörü, 2016’da son derece zor bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin turizm bölgelerinin (Dalaman da dahil olmak üzere) bu zor dönemden nasıl etkilendiğinden bahseder misiniz? Dalaman diğer resort bölgeler gibi çok etkilendi ancak yine de kendine has bir niş dokusu olduğundan insanlar yine de bu bölgeyi tercih ediyor. Kaybımız bir önceki seneye göre yüzde 20 civarlarında olur diye tahmin ediyoruz. – Hilton Dalaman olarak bu zor dönemi nasıl geçirdiniz? Turist profiliniz, ziyaretçi sayınız gibi göstergelerinizde nasıl değişimler oldu? Pazarımızı geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Tanıtımı birçok işletme keserken biz daha yoğun bir tanıtıma girdik. Pazarlarımızı çeşitlendirmeye çalıştık. – Dalaman’ı bir turizm bölgesi olarak değerlendirir misiniz? Hangi avantajlara ve dezavantajlara sahip? Bahsettiğim doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra en önemli özelliği uluslararası bir hava alanına sahip olması, Göcek ve Dalyan bölgesine yakın olmasını sayabiliriz. – Dalaman, bir turizm bölgesi olarak hangi turist kitlesine ve hangi ülkelere hitap ediyor? İç pazar, Avrupa, İskandinav, İngiltere, BDT ülkeleri, İran, Lübnan, Arap yarımadasındaki tüm ülkeler misafir portföyümüz içinde.

Sizce Dalaman’ın gelecekte Türkiye turizminde çok daha etkin bir rol alabilmesi için neler yapılması, hangi projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor? Bölgedeki yat marinası, golf projeleri ve bunları destekler altyapı projelerinin hayata geçirilmesi gerekli. – Sizin krize yönelik aldığınız tedbirlerden bahseder misiniz? Daha saldırgan olduk bu krizde. Daha agresif bir pazarlamaya giriştik. Mali yönden tabii ki giderlerimizi kontrol altında tutuyoruz, hizmet kalitemizden ödün vermeden yola devam etmek zorunda olduğumuzun da farkındayız. – Sizce hükümetin verdiği teşvikler bu noktada bir iyileşme sağladı mı? İşkur projesi, tur operatörü uçuşlarına verilen teşvikler vb. çok faydalı. Zararın belirli bir kısmının karşılanmasına mutlaka yardımcı oldu ancak bu krizin boyutları çok büyük. Dolayısıyla sürekli piyasayı gözlemleyip teşvikleri gerekirse çeşitlendirmek gerekir. _ rdan söz eder misiniz? Öncelikle Hilton Dalaman, bölgeye çok ciddi istihdam ve ekonomik katkı sağlayan bir işletme. Yarattığı kalite algısıyla da bölgenin genel kalite algısını doğru bir seviyede tutuyor. Yani bir doldur boşalt turizm bölgesi değil Dalaman. Bu bağlamda Golf projesini hayata geçirdiğimizde bölgemize yapacağımız en önemli katkı tüm turizm sezonunun 7 aydan 12 aya genişlemesi olacak. Bu da bölge turizm ekonomisinin 1,5 kat büyümesi anlamına gelecektir. Yan sektörlerle birlikte bölgenin ekonomisi ciddi faydalanacaktır bu yatırımdan. – Yatırım portresi yaklaşık 15 milyon euro olarak belirlenen 27 delikli golf tesisi Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, proje olarak turizm açısından zor bir dönemde gelişti. Buna dair görüşleriniz nedir? Söz konusu projeyi biz yedi yıldır hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu süreç içinde çeşitli engellerle karşılaştık. Hepsini büyük bir sabır ve inançla aştık ve bugünlere geldik. Bu projeyi hayata geçirmek bizim için bir gurur meselesi. “GOLFÜN İHTİYACI OLAN SU KAYNAKLARI BÖLGEDE MEVCUT” (5) “Bu yatırımla bölgede daha az sayıda ancak daha üst gelir grubuna hizmet verilecek. Böylece bölge, aşırı yatırım kirliliğinden korunacaktır” diyorsunuz.

Bölgenin gelişimi için bu projenin önemini anlatır mısınız? Bölge doğal güzellikleri, endemik bitkileri, tarihi dokusu ve carettaların yumurtlama bölgesi olması sebebiyle korunması gereken bir bölge. Ancakyurtdışında hem bölgeyi koruyup hem de yatırımlara devam edebiliyorlar. Bunun Como Gölü gibi pek çok örneği var. Bizde ise Kaunos mezarlarından antik kentine, carettalardan mavi yengecine, inanılmaz doğal nehirlerinden kendine has flora ve faunasına muhteşem bir bölge var. En önemlisi de golfün ihtiyacı olan su kaynakları bu bölgede fazlasıyla mevcut. – Turizm sektörü, 2016’da son derece zor bir dönemden geçiyor. Türkiye’nin turizm bölgelerinin (Dalaman da dahil olmak üzere) bu zor dönemden nasıl etkilendiğinden bahseder misiniz? Dalaman diğer resort bölgeler gibi çok etkilendi ancak yine de kendine has bir niş dokusu olduğundan insanlar yine de bu bölgeyi tercih ediyor. Kaybımız bir önceki seneye göre yüzde 20 civarlarında olur diye tahmin ediyoruz. – Hilton Dalaman olarak bu zor dönemi nasıl geçirdiniz? Turist profiliniz, ziyaretçi sayınız gibi göstergelerinizde nasıl değişimler oldu? Pazarımızı geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Tanıtımı birçok işletme keserken biz daha yoğun bir tanıtıma girdik. Pazarlarımızı çeşitlendirmeye çalıştık.

Dalaman’ı bir turizm bölgesi olarak değerlendirir misiniz? Hangi avantajlara ve dezavantajlara sahip? Bahsettiğim doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra en önemli özelliği uluslararası bir hava alanına sahip olması, Göcek ve Dalyan bölgesine yakın olmasını sayabiliriz. – Dalaman, bir turizm bölgesi olarak hangi turist kitlesine ve hangi ülkelere hitap ediyor? İç pazar, Avrupa, İskandinav, İngiltere, BDT ülkeleri, İran, Lübnan, Arap yarımadasındaki tüm ülkeler misafir portföyümüz içinde. – Sizce Dalaman’ın gelecekte Türkiye turizminde çok daha etkin bir rol alabilmesi için neler yapılması, hangi projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor? Bölgedeki yat marinası, golf projeleri ve bunları destekler altyapı projelerinin hayata geçirilmesi gerekli. – Sizin krize yönelik aldığınız tedbirlerden bahseder misiniz? Daha saldırgan olduk bu krizde. Daha agresif bir pazarlamaya giriştik. Mali yönden tabii ki giderlerimizi kontrol altında tutuyoruz, hizmet kalitemizden ödün vermeden yola devam etmek zorunda olduğumuzun da farkındayız. – Sizce hükümetin verdiği teşvikler bu noktada bir iyileşme sağladı mı? İşkur projesi, tur operatörü uçuşlarına verilen teşvikler vb. çok faydalı. Zararın belirli bir kısmının karşılanmasına mutlaka yardımcı oldu ancak bu krizin boyutları çok büyük. Dolayısıyla sürekli piyasayı gözlemleyip teşvikleri gerekirse çeşitlendirmek gerekir.

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort_4.jpgHilton Dalaman Sarıgerme Resort_2.jpgHilton Dalaman Sarıgerme Resort_5.jpgHilton Dalaman Sarıgerme Resort_3.jpgHilton Dalaman Sarıgerme Resort_7.jpgHilton Dalaman Sarıgerme Resort_6.jpgHilton Dalaman Sarıgerme Resort_0.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


5 + 2 =