Halk bankası ıban sorgulama

Bankacılık sektöründen yeni bir uygulama olan Iban numarası kullanımı ilk olarak 1 Ocak 2010 yılından itibaren bankalardaki bazı işlemlerde kullanılması zorunlu hale gelmiştir.  T.C. Merkez Bankasının tebliğine göre ülkemizde EFT, havale, virman vb. uygulamalarda hesap numarasının yerine Iban numarasının kullanılması zorunlu kılınmaktadır.

Bankacılık işlemlerinde para transferinde sorunlarla karşılaşılmasın diye kesinlikle kullanıması tavsiye edilmektedir. Bu yüzden de  para transferlerinin hızla, kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için  banka isminin, şube kodunun ve hesap numarasının bulunması yerine sadece 26 karakterden oluşan Iban numarasının kullanılmasına karar verilmiştir.

Halk Bankası da müşterilerine  artık para transferlerinde müşterilerinin Iban numarası üzerinden gerçekleştirilmelerine yönlendirilmektedir. Ayrıca  Halkbank kendi müşterilerinin var olan hesap numaralarına ait Iban numarasının ne olduğunu öğrenebilmeleri için resmi internet sitesi üzerinde bulunan Iban sorgulama sayfasına yönlendirmektedir. Bu sayfa  Iban numarasının doğrulunu kontrol etme ve Iban numarasının ne olduğunu hesaplama işlemleridir.

Iban sorgulama için şube adının, hesap numarasının ne olduğunu yazdıktan sonra Iban hesaplama ikonuna tıklanmalıdır. Kısacası bankanıza gitmeden internet üzerinden de Halk Bank Iban sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. IBAN International Bank Account Number kısaltmasıdır.Eft ve havalelerde yanlış hesaplara para gönderimini engellemek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. İban sorgulamayı müşteri hizmetleri , Bankamatik veya Bankaların websayfaları aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Sizler için en pratik yöntem internet üzerinden öğrenmek olacaktır.

halkbank-borc-sorgulama

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*