GOOGLE’IN YOLU: BUFFET MI, WELCH Mİ?

GOOGLE’IN YOLU: BUFFET MI, WELCH Mİ?

YENİ KURULAN ALPHABET ŞİRKETİ İLE HOLDİNGLEŞEN GOOGLE KURUCULARININ ÖNÜNDE İKİ YÖNETİM MODELİ VAR…

Arama motoru devi Google kuruluşundan bu yana en önemli adımını attı ve Alphabet adıyla holdingleşti. Artık kurucular Sergey Brin ve Larry Page holdingin başına geçerken, Alphabet yapısı altında onlarca Google girişimi farklı yönetim yapılarıyla yer alacak. Peki bu hamle Google’a istediği verimliliği ve hissedar mutluluğunu getirecek mi? Uzmanlara göre Google bu klasik hamleyi yapmak zorundaydı, iş gurusu Alfred Dupont Chandler’ın DuPont’da deneyip kaleme aldığı holdingleşme modeli de çok fazla çeşitlenen işkollarını organize etmenin bir yolunu gösteriyordu. Ancak Google için bir soru işareti daha ortaya çıkacak.

Alphabet, VVarren Buffet’ın kurduğu Berkshire Hathavvay gibi bir şirket mi olacak? Yoksa General Electric gibi işkolları zaman içinde değişse de çok da çeşitlenmeyen bir holding mi?

Buffet modeli tercihi Google’ın çok çeşitli işkollarına yatırım yapacağı anlamına geliyor. Buffet modelinde holding içi şirketler birbirleriyle çok bağlantılı değil, yetenek ve lider değişimi genelde yapılmıyor. Şirketler, adeta bağımsız organizasyonlar gibi hareket ediyor. Öte yandan JackVVelch’in inşa ettiği General Electric holding modelinde ise yönetim nakit ve yetenekleri şirketlere tahsis ediyor. Ancak bu şirketler birbirlerinden o kadar da bağımsız değil. Uzmanlar Google kültürüne ve gelecekte çok çeşitli alanlara yatırım yapma kabiliyetine bakarak Buffet modelinin daha yakın olasılık olduğuna dikkat çekiyor.

Giyilebilir teknolojilerle stres ölçümü

Giyilebilir teknolojiler nihai tüketicinin dünyasında yer edinmişken, sessiz sedasızfinans dünyasının çalışma hayatına da girdiler. Londra’da hedge fonları, bankalar, çağrı merkezleri ve finansman danışmanlık şirketleri yoğun stres altında çalışanlar için giyilebilir teknolojileri kullanıyor.

Amaç çalışanın davranış ve psikolojik verilerini performans ile ilişkilendirmek. Bu model birçok hedge fonunda test aşaması olarak başladı. Eski Cambridge nörobilimcisi ve Goldman Sachs traderı John Coates de büyük hedge fonların bu modeli kullandığını doğruluyor. Risk tercihlerini belirleyen psikolojik faktörler konusunda akademik çalışmaları da bulunan Coates, işi hedge fonlar gibi risk tercihi olan sektörlerde giyilebilir teknolojilerin bu amaçlı yaygınlaşacağını söylüyor.

GOOGLE'IN YOLU: BUFFET MI, WELCH Mİ?

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


5 + 2 =