GARANTİ FACTORING Etkili Strateji

2011’de genel müdürlük koltuğuna oturduğu Garanti Factoring’i birçok bilanço kaleminde sektör lideri yapmayı başaran Hulki Kara’ya göre sektördeki asıl büyüme hamlesi başlamış değil.

Hulki Kara 27 yıllık kariyer yolculuğunda tek bir kurumun içinde kalmayı başaran ender insanlardan biri. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu Kara’nın yolculuğu, 1989’da Garanti Bankası bünyesine katılmasıyla başladı ve en son bölge müdürü görevindeyken, Ekim 2011’de Garanti Factoring’in genel müdürlüğüne getirildi. Kara’nın göreve getiriliş tarihi, faktoring sektöründe yaşanacak büyük değişimlerin hemen arifesine denk geliyor.

Faktoring ve finansal kiralama şirketleri için bir dönüm noktası varsa bu kuşkusuz 21 Kasım 2012’dir. Zira bu tarihte Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu meclisten geçti ve banka dışı finans kesiminin BDDK’nın denetlemesine tabi, en az 20 milyon lira sermayeli şirketler olmasını sağladı. Yeni yasayla birlikte sektör toparlandı ve 78 olan şirket sayısı 63’e geriledi. En önemli getiri BDDK’nın denetimi oldu.

Garanti üst yönetiminin sektörde yaşanacak büyük değişime şirketi hazırlayabilmek, rekabette geri kalmamak ve hatta öne çıkmak için yaptığı hamle Hulki Kara oldu. Şirketin bugünkü durumuna bakıldığında zamanlamanın ve ismin doğru seçildiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Garanti Factoring 2016 1’inci çeyrek itibarıyla, aktif büyüklük ve faktoring alacaklarında sırasıyla yüzde 9,7 ve yüzde 10 ile sektör lideri, işlem hacminde ise yüzde 14’lük pazar payı ile sektörde ikinci olduğu görülüyor. Hulki Kara başarılı büyüme stratejisinin arkasında yatan faktörün kurumun kültürü olduğu konusunda ısrarcı.

Kara’nın ilk el attığı konulardan bir tanesi elbette otomasyon süreci oldu. Şirket yeniden yapılandırılır ve süreçler yeniden tanımlanırken, ortalama yıllık 5 milyon dolarlık yatırımlarla birlikte işlemler otomatik süreçlerden geçmeye başladı. Kazanılan bu ‘hız’ faktörüne yeni ürünler ve mevcut ürünlerin daha basit, anlaşılır ve müşteriye daha kolay pazarlanabilir hale getirilmesi hamlesi de eklendi. Ve elbette banka iştiraki olmanın getireceği avantajdan daha fazla yararlanmak için işbirliği artırıldı. Bu noktada özellikle sahada çalışan bankacılarla yakın çalıştıklarını anlatıyor Kara ve mütevazi bir şekilde “Sektör lideri olmamızdaki stratejilerin özü bunlar.” diyor. Ve elbette bütün bunları yapacak ekip de önemli. Geçen yıl 70 ülke ve 200’ün üzerinde üyesi bulunan Factors Chain International (FCI) tarafından “dünyanın en iyi ihracat faktoringi şirketi” seçildikleri toplantıyı hatırlatan Kara, “Ödül açıklaması Singapur’da yapılacaktı. Ekibim sabaha karşı toplanmış açıklamayı hep beraber bekliyordu. Rakamların yanı sıra böyle bir iş kültürü olmasa başarılı olamazdık” diyor.

Yasa sonrasında toparlanan ve büyümeye başlayan faktoring sektörü geçen yıl 119 milyar lira ciro gerçekleştirdi. 2014 cirosuyla aynı olan bu rakam sektör için bir uyarı niteliğinde. Üstelik bu yıl da ciro bazında yıl sonunun aynı seviyelerde kapanması bekleniyor. Ancak sektör açısından sevindirici olan konu, karlılığın artması. Geçen yıl aktif karlılık yüzde 1,46 iken bu yılın ilk üç ayında yüzde 2,51’e kadar çıktığı görülüyor. Bu artışta bankaların kredi vermekte isteksiz olması etkili. Aynı şekilde geçen yıl 8,61 olan özkaynak karlılığı bu yılın ilk çeyrek rakamlarına göre 14,33’e kadar çıkmış durumda. Sektörde sorunlu alacaklar artış trendinde. Geçen yıl bu oran yüzde 5,52 iken bu yıl sorunlu alacaklar yüzde 5,89’a gelmiş durumda. Bu artışta bankalardaki gibi kredi büyümesinin sınırlı kalması etkili.

Büyümenin önündeki en önemli engel faktoring şirketlerinin şubeleşememesi. Yasak olduğu için değil, ma Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara liderlik stratejisini anlatırken, “Açıkçası dünyayı yeniden keşfetmedik, sektörde geleneksel yaklaşımlar var biz bunların dışına çıktık” diyor. liyetler yüksek olduğu için. Kara “Biz optimum sayımıza ulaştık (20). Daha fazla şube açmamız maliyet sorununu beraberinde getiriyor. Başka çözümler üzerinde çalışılıyor” diyor. Kara’nın bahsettiği çözüm elbette banka şubelerinin faktoring pazarlaması/işlemi yapabilmesi. BDDK bu konuya önceki dönemlerde soğuk baksa da artık fikrini değiştirmiş gibi görünüyor. Eğer bu değişiklik gerçekleşirse banka iştiraki olan şirketler önemli bir avantaj kazanacak. Diğerleri de başka bankalar ile anlaşarak yeni bir pazara girmiş olacak. Bu konuda çalışmalar birlik düzeyinde devam ediyor.

Kara göreve geldiği günden beri en çok önem verdiği konu ihracat faktoringi oldu. Öyle ki dört sene önce 120 milyon dolar olan işlem hacmi bugün 2,6 milyar euro’ya çıkmış durumda. Dört yıl önce yüzde 40’lık pazar payı ile bu alanın lideri olan TEB Faktoring’i geride bırakan Kara yönetimi pazar payında yüzde 39 ile liderliğe oturmuş durumda (1’inci çeyrek sonuçlarına göre pazar payı yüzde 42’ye çıktı). Bu alanda daha gidecek çok yol olduğunu söylüyor Kara ve ekliyor “180 milyar dolarlık ihracatın 90 milyar doları açık hesap yani mal mukabili yapılıyor. Bizim sunduklarımız dışında bu riski karşılayan hiçbir sistem yok. Eximbank’ı sayabiliriz sadece. Bizim ve Eximbank’ın verdiği garantileri toplarsak 2025 milyar dolarlık işlemin risklere karşı korumalı olduğu görülür. Bu alanda daha gidecek çok yol var.” Garanti’nin bu alandaki liderliğinin önemli bir sebebi Wells Fargo ile yapılan anlaşma sayesinde 12 ülke haricinde bütün ülkelere garanti verilebilmesi. Ayrıca Cofas ile işbirliği yapılarak verilen alacak sigortası hizmeti de Garanti’nin elini güçlendiriyor.

Liderlik yolundaki en etkili araçlardan biri de banka teminat mektuplarının temliği karşılığı faktoring işlemleri. Mektubun içindeki alacak hakları Garanti Factoring’e devrediliyor ve mektup kapsamında kesilen her fatura anında, yüzde 100 olarak tahsil edilebiliyor. Bu uygulama şimdilik sadece Garanti Bankası teminat mektupları ile sınırlı ancak diğer bankaların mektupları için de harekete geçilmiş durumda. Kara “Hukuki altyapısını oluşturup test ettik. Diğer bankalara başlamak istiyoruz” diyor.

Hulki Kara bu yıl yüzde 20 civarında büyüme hedefiyle yola çıkmış. İlk çeyrek bilançolarına göre hedeflerine paralel ilerledikleri görülüyor. Kara “Yılsonu hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyorum” diyor. Kara’nın nihai hedefi ise “full service factoring” hizmeti verebilmek, yani bir firmanın satış anından itibaren tüm alacaklarını devralıp tahsilat anına kadar olan süreci yönetmek. Kara “Dünyadaki sistemi Türkiye’de oturtmak istiyoruz” diyor. Bu yıl içinde sistem entegrasyonları gibi gelişmelerin de beklendiği göz önüne alınırsa Kara’nın nihai hedefinin gerçekleşmesinin çok yakın olduğu görülüyor. O

GARANTİ FACTORING Etkili Strateji_15.jpgGARANTİ FACTORING Etkili Strateji_9.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


+ 63 = 65