GARANTİ EMEKLİLİK

GARANTİ EMEKLİLİK, BESTE 1 MİLYON KATILIMCIYA ULAŞTI

GARANTİ EMEKLİLİK GENEL MÜDÜRÜ CEMAL ONARAN, “GECEN AY İTİBARİYLE 1 MİLYONUNCU KATILIMCIMIZA ULAŞTIK. ŞİRKETİMİZ SEKTÖRDE BÜYÜYEREK BES’İN GÜCÜNE GÜC KATMAYA DEVAM EDİYOR. KATILIMCILARIMIZIN BİRİKİMİ 7.7 MİLYAR TL’YE ULAŞIRKEN BU TUTARIN 824 MİLYON TL’Sİ DEVLET KATKISI BİRİKİMİNDEN OLUŞUYOR” AÇIKLAMALARINDA BULUNUYOR

Türkiye’deki Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğunu vurgulayan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, sektörün ı ılaştığı 6 milyon katılıma ve 49 milyar Tl. fon büyüklüğünün gayet başarılı olduğunu söylüyor. Ancak sistemin doygunluğa ulaştığını söylemenin doğru olmayacağını aktaran Onaran, “Zaten son 3 yılda yaklaşık 3 milyon yeni katılımcının sisteme dalıil olması da bunu gösteriyor. Dünya örneklerine baktığımızda; Hollanda’da bn fonların GSYH’ye oranının yüzde 159, İsviçre’de yüzde 120, İngiltere’de yüzde 96 olduğunu görüyoruz. Çek Cumhuriyeti, Slovakya gibi ülkelerde yüzde 8 ve yüzde 11 iken bizde yüzde 3 olduğunu düşünürsek daha gidecek çok

yol olduğunu söyleyebilirim” diyor. Sektörde 2016 yılında en çok konuşulan konulardan biri 2016’da yürürlüğe giren yem kesintiler oldu 2016 başında yapılan bu değişiklikler ile kaOİımcılaıa daha fazla avantaj sunulmaya başlandı. Yeni yönetmelikle birlikte giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı asgari ücretin yüzde 8,5’i ve 5 yıl ile sınırlandı. 5’ind yıldan sonra bu masraf da alınmayacak. Yani hem bireysel emeklilik sisteminde bulunanlar hem de sisteme yeni katılacaklar ‘çıkarsam ne kadar çıkış aidatı öderim’ endişesini artık yaşamayacak.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yürürlüğe giren yönetmelik ile emeklilik dönemi için katılımcıların seçenekleri artınlırken, sektördeki şirketler için de küçük de olsa yeni bir pazar yalatılmış olduğunu aktaran Onaran, ekliyor: “Garanti Emeklilik olarak, sistemdeki bu boşluğun doldurulması ve katılımcıların ihtiyaçlanna yönelik yeni bir hizmet daha verebilmek bizi mutlu ediyor. Ancak ‘ömür boyn maaş’ seçeneğinin pazarı başlangıçta büyüteceğini ya da sistemin kaderini bu aşamada değiştireceğini düşünmüyoruz. Sektör olarak asıl iyileştirmemiz gereken konuların; emeklilik pazarını büyütmek, katılımalann sistemde kalma sürelerini uzatmak, düzenli ödeme yapma alışkanlıkları kazandırmak ve tasarruf tutarlarını artırmak gibi konular olduğunu biliyoruz.”

2016 yılının satış anlamında olmasa bile kârlılık açısından zorlayıcı bir sene olacağını düşünen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran,Yılbaşı itibariyle başlayan yeni düzenlemeler ile sektördeki şirketlerin gelirleri ve kârlılıkları olumsuz yönde etkilenmeye başladı. Yani 2016’nın emeklilik şirketlerinin gelirlerini artırmak ve giderlerini kontrol etmek için yoğun mesai harcayacağı bir yıl olacağını söyleyebiliriz” diyor.

GARANTİ EMEKLİLİK_0.jpgGARANTİ EMEKLİLİK_2.jpgGARANTİ EMEKLİLİK_3.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 1 = 1