Garanti bankasının sahibi kim

Türkiye sahasında kurulmuş olan en büyük ikinci özel banka olma niteliği taşıyan Garanti Bankası, 1940 yılında Ankara’ da kurulmuştur. Ferit Faik Şahenk yönetim kurulu başkanlığını yaparken, aynı zamanda Doğuş grubunun da yönetim kurulu başkanı olmaktadır. Garanti bankasının sahibi kim sorusunun yanıtı ise iştirakli bir kimliğe sahip olduğunu söylemek gerekecektir.
Garanti bankasının sahibi kim sorusu için iştiraklerine bakmak gerekecektir. İspanyol şirketi olan BBVA ile Doğuş grubunun ortak bir şekilde işletimini sürdürmüş oldukları bankanın kuruluşu yönetimde çoğunluğa ulaşan BBVA tarafından devam ettirilmektedir. Bu çoğunluk ise 2014 yılı itibariyle gerçekleştirilmiştir. Bu noktada bankanın genel sahibi olarak İspanyol şirketi söylemek mümkün olacaktır.
Garanti bankasının sahibi kim halka açık olan kısmı düşüldükten sonra en büyük hissedar olarak İspanyol grubunu göstermek mümkün olacaktır. Yönetim kurulu başkanı olarak devamlılık gösteren isim olan Ferit Şahenk ise bu görevine halen devam etmektedir. bankanın üzerinde 2,5 milyar dolarlık fazlalıkla üstün olma şanısın verildiği İspanyol şirketin ağırlığı 2014 yılından bu yana hissedilmektedir.

GE KAYNAKLARI: GARANTİ’DEKİ HİSSEMİZİ BBVA’YA SATIYORUZ – Milliyet …

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


95 − 94 =