Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Kayıt Bürosu tarafından 2014 yılı başlarında Findeks markasıyla kurumsal ve bireysel müşterilerin kredi notu ve kredi risk raporunu kendilerinin de görüntüleyerek satın alması için adım atarak Findeks markası ile karşımıza çıktı. Findeks kredi notu nasıl yükseltilir araştırması bu nedenle çok aranan kelimeler arasına girdi ve bu konuda ipuçları, detaylı analiz ve bilgi – birikim sağlandı. Bu yazımızda size findeks kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili ipuçları vereceğim.

Findeks, 0 ile başlayarak 1900 puan aralığında belirli çarpanların birleşmesi sonrası bir puan verir ve bu sizin kredi notunuzu oluşturur. Eğer ödemelerinizi düzensiz yaparsanız kredi notunuz düşer. Ödemelerinizi düzenli ödemeniz sonrasında da yavaş yavaş yükselişe geçer. 1450 kredi puanı ile krediniz onaylanmayacağı gibi aynı şartlar ile 950 puanda kullanıcı için kredi başvurusu onaylanabilir. Bu tamamen kredi raporunuzdaki ödeme performansınızın değerlendirilmesi sonrası ortaya çıkar. Düzensiz ödeme yaparsanız bankalar puanınız ne kadar yüksek olursa olsun sizinle çalışmaya çekineceklerdir.

Findeks üzerinden tüm finansal hareketlerinizi anlık olarak görebilirsiniz. Findeks kredi notu ve risk raporlarını aylık olarak günceller ve siz ne zaman kredi notu ile risk raporunuzu satın alırsanız o zamana kadar olan işlemlerinizi görürsünüz. Raporu satın alış tarihinizden 3 ay sonra tekrar kredi notu ve risk raporunuzu incelemek isterseniz yeni bir paket daha satın almanız gerekir. Eski rapor ve notunuz eskide kalmıştır. Kredi notunuzu çok hızlı yükseltmek istiyorsanız öncelikle kullandığınız kredi kartı, kredi veya ek hesapların tüm borcunu ödeyerek beklemelisiniz. Borcu ödenen kredili ürünün kapatılması sizin kredi notunuzu yükseltmez. Borcunun ödenip borçsuz olarak beklemesi kredi notunuzu aşırı yükseltmektedir.

Kredi notu Türkiye’de çok önemli bir yer almaya başladı. Şuanda araç kiralarken 800 puan altında olan müşterilerine firmalar tüm şartları yerine getirmiş olsa dahi araç vermezken 700 puan altındaki müşterilerine birçok senet ile satış yapan mağaza ürün vermemektedir. Cep telefonu operatörleri 1200 puan findeks puanı altında müşterilerine; her ne kadar uzun yıllardır operatör olarak kalmış, en iyi abonesi olsa dahi kontratlı cihaz satışı yapmamaktadır. Bu nedenle kredi notunu önemseyin ve bankalara ödemelerinizi zamanında veya zamanından önce yapmaya gayret edin.

Kaynak: Bankakredinotum

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


66 − 59 =