F.O.R.

Satıcının, malların trende teslimini üzerine alarak yaptığı satışa da F.O.R. satış denir. Trende teslim anlamına gelen İngilizce “Free on Rai I” teriminin kısaltılmışıdır.

Fransızca karşılığı “Frango VVagon” dur. Bu deyim F.O.R. İstanbul, F.O.R. Paris veya Frango VVagon Münih gibi kararlaştırılmış bulunan yükleme istasyonunun adı ile birlikte kullanılır.

Bu satış şeklinde de satıcı, malları mukavelede yazılı garda vagon üzerinde teslim eder. Halile bu teslim yapılıncaya kadar olabilecek tüm masraflar ve meydana gelecek rizikolar satıcıya aittir. Ondan sonrakilerden alıcı sorumlu olur.

Satıcı, malların kamyonda teslimi şartıyla satış anlaşması yapmışsa buna da F.O.T. satış denir. Bu deyim; Kamyonda teslim anlamına gelen İngilizce “Free on Truck” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Aynı zamanda hareket yeri belirtilerek kullanılır. F.O.T. Münih gibi.

Malların kamyona yüklendiği ana kadar yapılacak masraflar ve meydana gelecek rizikolar satıcıya aittir. Kamyona yüklendikten sonrakilerden de alıcı yükümlüdür. Navlun bedeli ve nakliye sigortası da alıcı tarafından ödenir.

Sevkiyatı kamyonla yapılan, navlun veya sigorta bedelinin ya da her ikisinin satıcı tarafından ödendiği satış şekli için denizyolu ile yapılan satışlarda olduğu gibi Cİ, CF veya CİF satış deyimleri kullanılır.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


7 + 1 =