Esnaf ve sanatkarlara faizsiz devlet kredisi

Esnaf ve sanatkarlara faizsiz devlet kredisi imkanı ile esnafın yüzü bir anda güldü. Esnaf zor zor kaldığı günlerinde devleten faizsiz devlet kredisi imkanına kavuştu. Özellikle ülkemizde kaybolmaya yüz tutan mesleklere ve işleri azalan esnaflara destek amaçlı faizsiz devlet kredisi ile sanatkarlar işlerini daha sağlıklı ve üzülmeden yollarına devam edebileceklerdir.

Sanatkarlara faizsiz kredi sayesinde finansal destek bulan sanatkarların işlerini daha rahat yapmaları ve mesleklerini geleceğe taşıyabileceklerdir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli bir yazılı açıklama yaparak esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi imkanını kredi kefalet kooperatifleri aracılığı ile tanınan imkanın Bakanlar Kurulu’nun kararının 21 Ocak 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlandığını bildirmiştir. Gümrük ve Ticaret Bankanı Nurettin Canikli açıklaması aynen özetle şöyledir. “Esnaf ve sanatkarlarımızın beklentileri sonrasında Sayın Başbakanımız tarafından müjdelenen uygulamalar Bakanlar Kurulu kararı ile hayata geçti. Böylece el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkara pozitif ayrımcılık yapılacak.” Yukarıdaki meslekleri icra eden sanatkarların ve esnafların 2015 yılındaki kullanacakları kredilerin faizlerini Hazine tarafından ödeneceğini belirtti.

Esnaf ve sanatkarlara faizsiz devlet kredisinde aranan şartlarda şöyle olmaktadır. Faizsiz esnaf ve sanatkar kredisi kullanabilmek için en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra icra ettiği mesleğini en az 1 yıl kendi adına faaliyette bulundurması gerekmektedir. Şartları belgeleyerek esnaflar için faizsiz kredilerden yararlanacaklardır.

Bu şartlara uygun esnaf ve sanatkarlarımız faizsiz devlet kredisine kavuşmaktadırlar.

finansq (8)

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*