Eşimin Kredi Borcundan Sorumlumuyum?

kredi notum neden yok Son zamanlar da ekonominin kötüye gitmesi ile yasal takipte kredi borcu olan kişilerin sayısı çok fazladır. Kredi çekerken veya kredi kartı borcu için eşin sorumluluğu var mı sorusu pekçok kişinin kafasında soru olarak bulunuyor.
Bu sorunun cevabı aynen şöyledir. Evlilik birliğinin devam ettiği durumlar ve devam etmediği durumlar olarak ikiye ayırmakta fayda var. Eğer evlilik birliği devam ediyrsa, eşlerden birinin almış olduğu borç için diğer eşin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Eşinizin kredi borcundan dolayı mal haczi kararı çıkması durumunda da diğer eşin üzerine olan mal varlıklarının haczedilmesi söz konusu değildir. Bu durum kredi kartı borçları ve kamu borçları için de geçerli olmaktadır. Aynı durum evlenmeden bile kredi borcu varsa geçerlidir. Eşlerden birinin evlenmeden önce kredi borcu veya kredi kartı borcu varsa bu borcun ödenmesinden tamamen kişinin kendisi sorumlu olacaktır.

Borca yönelik mal ve ya maaş haczi kararı çıkması durumunda borçlunun eşinin mal ya da maaşına haciz gelemez. Evlilik akdiniz sona ermiş ve evliliğinizin akdinde kredi çekerek araba ya da konut alındıysa bu mal eşler arasında paylaşılıyor.

Boşanma sırasında bu malları almak için çekilmiş olan kredinin ödemesi tamamlanmadıysa, satış işlemi gerçekleştirilerek borç kapatılıyor ve kalan tutar eşler arasında pay ediliyor. Borçlar da tamamen kişisel olup, borçlu eş yüzünden diğer eşin maaşına ya da kendi adına kayıtlı olan evine haciz konulamaz. Devlete olan borçlarda da durum değişmez ve eşler yine kendi borcundan sorumludur. Vergi borcu olan eş yüzünden diğer eşin mal varlığına dokunulamıyor. Boşanma ya da eşlerden birinin ölmesi durumunda mallar bölüşülüyor.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


19 + = 24