Engelli Maaşı İle Konut Kredisi Nasıl Alınır ?

Günümüz de pekçok banka engelli vatandaşlarımıza kredi hizmetleri sunuyor. Engelli vatandaşlarımıza bankalar düşük faizli konut kredisi de vermektedir. Bu bankalar Ziraat bankası, Vakıfbank, Halk bankası, Yapı ve kredi bankası, garanti bankası, Denizbank gibi banklaar engelli kredisi veriyorlar. Bankalar faiz oranlarını ve vade farklarını başvuruda bulunan vatandaşların engelli oranına göre değişiyor. Engelli maaşı ile konut kredisi başvurusu için bazı şartlar bulunmaktadır.

Bu aranan şartlar aynen yazımızdaki gibidir.
.Başvuru sahibinin kredi sicilinin temiz olması ve icralık bir durumu bulunmaması gerekir.
.Kredi notunun düşük olmaması gerekir.
.Maaş üzerinde herhangi bir haciz olmaması gerekir.
.Engelli kişinin engel durumunun fiziksel olması gerekir. Zihinsel engeli bulunan kişiler kredi kullanamazlar.
.Ölüm sürecinde bir hastalığı bulunan engellilere kredi verilmemektedir.
.Engelli maaşı alabilmek için gelirin olması gerekmektedir.
.Engelli maaşına istinaden bir yerde çalışılıyor olunmalıdır.
.Çalışılan yerdeki sigortalılık sürecinin en az 6 ay olması gerekir.
Kamu bankaları ilk sırada olmakla beraber birçok banka engelli kredisi kampanyaları hazırlamışlardır. örneğin Ziraat Bankası engelli kişilere 60 aya kadar vade yapma imkanını sunuyor.Kampanyadan yararlanmak isteyen kişilerin engelli maaşlarını bankadan almaları zorunluluğu bulunuyor.

Ayrıca Başvuru yapan vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Vatandaşın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. İcra ya da ödeme geçmişi sebebiyle kara listede olmamak gerekmektedir. Vatandaşın düzenli bir gelire sahip olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin yüksek bir kredi notunun olması gerekmektedir. En az 6 ay SGK primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Vatandaşın en az 3 aydır aktif olarak çalışıyor olması gerekmektedir. En az yüzde 50 engelli olmak gerekmektedir.

Yorum Yaz

25 − = 24