En iyi para kazandıran sektörler 2016

Kârlılıklar düşüyor

Genel kanının aksine perakendede kârlılıklar sanıldığı gibi yüksek değil. Murat İzci, “Perakendeci belli kâr marjı ile yola çıkıyor. Görünürde çok kazanıyor gibi görünüyor. Ama sadece üretiminin yüzde 10-15 gibi bir rakamını satabiliyor. Kâr marjı düşük. 10 liraya üretip 50 liraya satamıyor. Belki 10-12 birimini satıyor. Sonra indirime gidiyor zaten ve kân düşüyor. Günün sonunda yüzde 10 civannda para kazandıysa çok para kazanmış gibi görünüyor. Yeni Tüketici Yasası ile indirim düzenlenmeye çalışılıyor. Yılda iki defa indirim dönemini yeniden disipline etmeye çalışıyorlar. Ama diğer taraftan perakendeciler de buna ciddi şekilde karşılar. Siz müdahale etmeyin, piyasa kendi koşul-lannı yaratır diyorlar” şeklinde açıklıyor. Yeni düzenlemeler, uygulamalar, indirimin önüne geçme çalışmaları yapılsa da tüm bunlar olurken kur yükselmeye devam ediyor. Perakendeci bu artışlan aynı şekilde fiyatlarına yansıtamıyor. Bu nedenle kendi kâr marjından veriyor. Önce yüzde 50, sonra bir yüzde 50 ile aslında üretici zararına satıyor. Anlaşılan o ki, bugün geldiğimiz noktada başa başı yakalamak bile büyük kâr görünüyor.

TÜRKİYE’DE TÜKETİCİLERİN YÜZDE 55’İ FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPIYOR. ONLINE TİCARET SİTELERİ TÜKETİCİLERİN EN SIK BAŞVURDUĞU KAYNAK. 2014’TE İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMA ORANI YÜZDE 30,8 OLDÜ. 2010’DA YÜZDE 15 OLAN Bü ORAN, BEŞ YIL İÇİNDE YÜZDE 100’DEN FAZLA ARTTI.

KDM Danışmanlık Genel Müdürü Murat İzci, “Perakendede kâr marjı düşüyor” diyor.

İndirimde perakendecinin kâr beklentisi kalmadı. Amaç elde ürün bırakmamak, kalan ürünü depoya götürmede lojistik servislerle uğraşmamak…

Önce yüzde 50, sonra yüzde 70

Perakende, hızlı tüketimden hazırgi-yime, beyaz eşyadan tüketici elektroniğine kadar giden büyük bir sektör. Buna bir de organize, geleneksel, e-ticaret gibi kanal yapısındaki farklılaşmaları eklediğimizde, hiç de homojen olmayan bir bütünden bahsediyoruz. Barem Genel Müdürü Hakan Döngel, “Fiyat değişimlerinin en sağlıklı zamanlaması, enflasyon ile paralel seyreden sıklıktır ve orandır” diyor. Markaların indirim politikasına baktığımızda ise Penti temel ürünler kategorisinde hiçbir zaman indirime gitmiyor. Çünkü stok dışı ürün bırakmıyorlar. Ama bunun yanında moda ürünler kategorisinde indirim uyguluyorlar. Orka Holding Genel Müdürü Osman Arar, “Grup çatısı altındaki Damat, Tween, DS Damat markalarında yaz indirimi Haziran ortasında kademeli olarak başlıyor. Sonra yüzde 50’lere doğru gidiyor. Sezon biterken de temizleme dediğimiz dönemde yüzde 70 oranında indirimler uyguluyoruz” diyor. Burada perakendecinin artık kâr beklentisi kalmıyor. Amaç elde ürün bırakmamak, kalan ürünü depoya götürmede lojistik servislerle uğraşmamak oluyor.

Promosyonlar daha etkili

Peki hangi indirim yöntemi daha kârlı? Bunun cevabını Mert Terzioğlu veriyor: “Fiyat değişiklikleri, doğrudan raf fiyatı üzerinden yapılan değişiklikler ile promosyon ve kampanya kapsamında ya-

Yüzde 47 indirimleri takip ediyor

Simon-Kucher&Partrıers ve Barem işbirliği ile yapılan “Perakende sektöründe fiyata 360° bakış: Doğru fiyat imajı neden fiyattan daha önemli?” başlıklı araştırma önemli sonuçlar içeriyor. Araştırmada, Türkiye nüfusunun yüzde 54’ünü temsil eden 13 ilde CAPI (Bilgisayar destekli yüz yüze görüşme) yöntemiyle 20 yaş ve üzeri 823 kişi ile görüşüldü. Buna göre, Türkiye perakende sektöründe, tüketicilerin alışveriş yapacağı noktaları seçerken göz önünde bulundurdukları en önemli kriter, fiyat/promosyon odaklı. Tüketicilerin yüzde 30’u en önemli seçim kriterini fiyat olarak belirtirken, yüzde 47’si ya düşük fiyatları ya da promosyon sıklığını birinci seçim kriteri olarak ifade ediyor. Özetle perakende sektöründe iki kişiden biri alışveriş yapacağı perakende için fiyat odaklı karar veriyor. Perakendeciler de bu gerçekle karşı karşıya olduğu için, sürekli fiyat/promosyon taktikleri ile tüketici zihninde hep, “ucuz/avantajlı /akıllı alışveriş” algısını oluşturmak istiyorlar.

pılan değişiklikler olarak ikiye ayrılıyor. Doğrudan raf fiyatı üzerinden yapılan en geleneksel değiştirme, tüketicilerdeki fiyat imajını sadece fiyat aracılığıyla etkiliyor. Buna karşın, promosyon ve kampanyalar yoluyla gerçekleştirilen fiyat geçişlerinde perakendecilerin yönetebileceği ve yararlanabileceği fiyat harici birçok parametre bulunuyor. Başka bir deyişle, promosyon ve kampanya yönetimi perakende şirketlerinin etkili fiyat değişiklikleri için kullanabileceği en önemli silah olarak görülüyor. Raf fiyatındaki fiyat geçişlerini promosyon ve kampanyalarla doğru bir şekilde destekleyen şirketler, tüketici algısını bozmadan hedefledikleri fiyat değişikliklerini etkili bir şekilde gerçekleştiriyorlar.
En Çok Para Kazandıran İşler | Yeni İş Fikirleri Finansq

En iyi para kazandıran sektörler 2016

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


1 + 7 =