En Çok Para Kazandıran İşler

Kooperatifin hesap kitap işleri, işlerin bölüştürülmesi Medine Alkoç’dan soruluyor. Birçok üyeyi kooperatife bizzat getiren, üye olmalarına vesile olan da o. 15 yaşında evlenip 16 yaşında ilk çocuğunu kucağına almış. Çok istediği halde babası karşı çıktığı için eğitimine devam edememiş. “Hep çalışan bir kadın olmayı istiyordum. Öğrenmeye aç bir insandım. Kendi paramı kazanmak, üretmek çok güzel geldi bana” diye anlatıyor. Evinin yanına bir atölye yapmış. Hayali hep arpa, buğday gibi ürünlerin tarımı yapılan köyüne çilek gibi yeni ürünleri getirmeye ikna etmek. “Hep aynı ürünleri üretmek yerine eşimin mantığını değiştirip başka şeyleri de denemelerini istiyorum” diyor. Kendisi için hayali de en kısa zamanda bir araç alıp işlerini daha rahat görmek.

bünyesinde 15 16 köyden gelen kadınlarla bir grup oluşturulmuş. Aynı dönemde Güner Aslan ile tanışıklığı dolayısıyla Bingül Alış da projeye dahil olmuş.

Birliğin başlattığı ilk toplantılarda Merzifon’un her köyünden temsilcilerin gelmesini hedeflemişler. O zaman oluşturulan gruptaki çoğu kadın ilk toplantılardan sonra devam edememiş. Bingül Alış, kocalarının birliğin çağrısıyla ilk toplantılara eşlerini gönderdiğini ama sonra çok istekli olmadıklarını anlatıyor. “Yine de bu sayede şimdi kooperatifi kuran 15 kişilik ekiple birbirimizi tanıma fırsatı yakaladık. Çok uzun bir yol kat ettik birlikte” diyor. İlk başlarda hiçbir maddi beklenti olmadan toplantılar yapmışlar, eğitimler alıp neler yapabileceklerini konuşmuşlar.

Birlik, kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Kadınların ürünlerini satmak üzere kurdukları Amesia şirketi de öyle. Dükkanlarda, birliğin sütü dışında tüm ürünler Arı Kadınlar’dan geliyor. Amesia dükkanları ise birlik tarafından kurulan şirkete ait. Ancak Aslan bir yıl önce kooperatif kurulduktan sonra Arı Kadınların da kendi franchise dükkanını açtıklarını söylüyor. Bu dükkanda da yine bir Arı Kadın istihdam edilmiş. Dükkanın tüm gelir gideri, işleyişi kooperatif tarafından yürütülüyor. Bu da onlar için iyi bir tecrübe olmuş.

Kooperatif olmanın gereği bir başkan, denetim kurulu ve yönetim kurulları var. Buna Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin, AB projesi kapsamında sigortalı olmasını sağladığı kadın sayısı.

Arı Kadınlar, Merzifon’da semt pazarı kurulan pazartesi ve cuma günleri biraraya gelip ortak giderler için erişte ve makarna yapıyor.

En Çok Para Kazandıran İşler_3.jpgEn Çok Para Kazandıran İşler_2.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


− 1 = 4