En Çok Kazandıran Yatırım Fonları

TSKB’nin Yeşil/Sürdürülebilir Tahvili ile düşük karbonlu geleceğe yatırım…

5 yıl vadeli 300 milyon ABD Doları tutarındaki Türkiye’nin ilk “Yeşil/Sürdürülebilir Tahvili” uluslararası piyasalarda büyük ilgi görerek 13 kat talep aldı.

Sağladığımız bu fonla, iklim değişikliğine çözüm üreten yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımları ile toplumsal fayda sağlayan projelere destek verecek olmanın gururunu yaşıyoruz.

Dünyanın en büyük yedinci ağaç bazlı panel üreticisi olan Kastamonu Entegre’nin üretim hacmi.

Kastamonu Entegre, bugün dünyanın üretim bakımından en büyük yedinci şirketi durumunda. Türkiye’de pazarın yüzde 29’una sahip ve rakibi Yıldız Entegre ile benzer veya çok yakın paya sahip. Ancak yurtdışı yatırımlarına Yıldız Entegre’den çok daha önce başladıkları için global ligde sıralamada onların çok önündeler. Örneğin 2015’te ‘en büyük 10 ağaç bazlı panel üreticisi’ listesinde 4,6 milyon metreküp üretim rakamıyla sekizinci sırada yer alıyorlar (Yıldız Entegre de 2,5 milyon metreküp ile en büyükler arasında ama Kastamonu Entegre’nin gerisindeler).

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde 2012 yılında yatırımına başladıkları 260 milyon dolarlık MDF üretimi yatırımından sonra Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ülkesindeki en büyük sanayi yatırımlarını yapan Hayat Holding için “bizden memnun olmalarını istiyoruz” demişti. Türk şirketleri için Müslüman Tataristan’da iş yapmak biraz daha kolay. Zaten Hayat Holding, Tataristan’da 150 milyon dolar yatırımla kağıt üretim tesisini de geçen yıl hayata geçirdi. Yine geçen yıl Rusya’daki yatırımları Tataristan dışına taştı.

Bu kez Lyudinovo Özel Ekonomi Bölgesi’nde 200 milyon dolar yatırımla dünyanın en büyük kapasiteli yonga levha üretim fabrikasının temellerini attılar. Yahya Kiğılı Rusya’da ilk fabrika yatırımını yaptıklarında bu ülkeye toplam yatırımlarının 1 milyar doları bulacağını açıklamıştı. Sırada henüz yatırımına başlamadıkları ama yatırımı 200 milyon doları bulacak OSB (Oriented Strand Board MDF gibi bir çeşit levha) üretim tesisi var. Hepsi tamamlanıp üretime geçtiğinde ağaç ürünlerinde dünyanın en büyük ilk beş firması arasında yer alacaklar.

Dünyada ağaç üretiminin yüzde 65’inin gerçekleştiği Rusya, Kastamonu Entegre’nin hammadde tedariki bakımından çok önemli bir pazar. Hayat Kimya için de öyle… Yahya Kiğılı 1986’da Savaş Kimya’yı satın alarak deterjan pazarına adım atıp hemen ertesi sene üretime başladığında Türkiye deterjan sektörü bir dönüm noktasındaydı. Hayat Kimya’nın artık emekli olan eski üst düzey yöneticilerinden biri bugün Bingo ve Test markalarıyla 100 ülkeye ihracat yapan Hayat Kimya’nın o dönemde iki önemli avantajı bulunduğunu anlatıyor: “Deterjanların verdiği zararlara ilişkin bir farkındalık ve hassasiyet oluşmuştu. Bu nedenle o dönemde içinde DDB (dodesil benzen) bulunan deterjanların üretimi bırakıldı ve LAB’lı (Laser alkil benzen) ürünlerin kullanımına geçildi.” Hayat Kimya işte tam da bu dönemde yüzde 100 LAB’lı etiketiyle ürünlerini piyasaya sürdü. “Sonra Rusya pazarı açıldı. Büyük bir ihtiyaç vardı ve ihracat başladı. Kastamonu Entegre o zaman ancak kendine yetiyordu. Deyim yerindeyse tencerede pişirip kapağında yiyerek büyüttüler şirketleri” diyor aynı yönetici.

Hayat Kimya için bir diğer dönüm noktası 1998’de Molfix markasıyla çocuk bezi, hemen bir yıl sonra da Molped markasıyla hijyenik kadın pedi üretmeye başlamaları oldu. Rakip şirketlerden birinin ismini vermek istemeyen eski bir yöneticisi, “Her iki kategoride de lider markalar Orkid ve Prima kategoriye ismini veriyordu. Hülya Avşar’ın hamile olduğu dönemde reklamlarında onu kullanıp çok güzel bir ivme yakaladılar” diye anlatıyor o dönemi.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*