En çok kazanan yazarlar!

FORBES Türkiye’nin bu dokuzuncu kez yayımladığı “En Çok Kazanan Yazarlar” listesinde 2015’te kendini net bir şekilde gösteren değişim trendi bu yıl da güçlü bir şekilde sürdü. Listeyi hazırlamaya başladığımız ilk yıllarda nispeten öngörülebilir isimler ve sonuçlar olurdu hep. Ayşe Kulin, Elif Şafak, Ahmet Ümit, Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli gibi çok satan yazarların domine ettiği ve kazanç listesinin zirvesinin de bu isimler arasında el değiştirdiği bir yayımcılık ortamı vardı. Arada sürprizler yaratan isimlerse genellikle dönemin politik gündemine göre ilgi gören kitapların yazarlarından gelirdi. Hanefi Avcı’nın Gülen Cemaati’ni konu aldığı “Haliç’te Yaşayan Si-monlar” kitabıyla 201 l’deki listenin zirvesinde yer alması ya da Soner Yalçın, Ergün Poyraz gibi isimlerin politik kitaplarıyla listede yer bulması gibi…

Son yıllarda ise iki önemli trendin yayıncılık dünyasını ve en çok kazanan yazarlar listesini gittikçe artan bir hızla etkisi altına aldığı görülüyor: Genç yazarlar ve dini referanslı kitaplar…

Geçen yıl ilk kez dokuzuncu sıradan listeye giren Azra Kohen genç yazarlar arasında en çok öne çıkan isimlerden. Nöro-psikoloji doktorası yapan 1979 doğumlu yazar ilk kitabı “Fİ”yi “Akhilah” takma adıyla yazmıştı. Ancak asıl büyük patlamasını 2014’te son dönemin çok satan yazar fabrikası gibi çalışan Destek Yayınları’na transfer olarak yaptı. “Fi”nin ardından “Çi” ve “Pi” kitaplarıyla devam ededen seri son iki yıldır çok yüksek bir satış grafiği yakaladı.

Yazarın üç kitabı set olarak 90 liraya satılıyor.

Tekil fiyatları ise 36,32 ve 22 lira. Dolayısıyla Kohen’in kitapları 12,6 milyon liralık toplam ciroyla yazarına yılın “en çok ciro yapan ve kazananı” unvanını getirdi.

Bu yıl henüz listeye yansımasa da Türkiye edebiyat dünyasındaki genç dalga 2017 listesinde çok daha hissedilir olacak. Çünkü bilgisayar ve İnternet kuşağı olarak tarif edebileceğimiz 20 yaşındaki Küçük, Kocaeli’nde yaşayan bir üniversite öğrencisi. İlk kitabı “Kötü Çocuk” Ephesus Yayınları tarafından 25 lira fiyat etiketiyle 50 bin adet basıldı, ikinci kitabı da 100 bin. Böylece Küçük kitaplarıyla 3,75 milyon lira ciro yaptı, 375 bin lira telif geliri elde etti ve listeye 15’inci sıradan girdi. Küçük’ün 238 bin takipçisinin olduğu VVattpad sayfasında şimdiden serinin dördüncü kitabını okumak mümkün, öznur Yıldırım, Ayşe Ebru Tezcan, Zeynep Sara ve daha şimdilik ismi geleneksel olurlara çok bir şey çağrıştırmayan birçok Wattpad fenomeni de gelecek yıllarda listeye girmeye aday.

Daha çok aşk ve macera romanlarıyla ön plana çıkan gençlerin yanı sıra yayıncılık dünyasında her yıl ağırlığını biraz daha artıran bir diğer trend din temalı kitaplar ve yazarlar. Tarihteki önemli dini şahsiyetlerin roman kahramanı olarak karşımıza çıkması trendi aslında hiç de beklenilmeyecek bir tarzla başladı. Ahmet Ümit’in Şems-i Tebrizi cinayetini konu aldığı polisiye kitabı “Bab-ı Esrar” bu trendin ilk çok satan kitabı oldu. Hemen ardından Elif Şafak’ın 2009’dan bugüne neredeyse 1 milyon satış rakamına ulaşan yine Mevlana ve Şems’in anlatıldığı “Aşk”ı geldi. Ve tabii ki Sinan Yağmur… Bu yıl da 1,2 milyon liralık telif geliriyle listenin dördüncü sırasında yer alan Yağmur, Mevlana, Şems, Yunus Emre, Veysel Karani ve Kerbela gibi birçok dini şahsiyet ve olayı merkeze alarak yazdığı romanlarla son 10 yıla damga vuran yazarlardan oldu. Online kitap marketi Kitapyurdu.com’un verilerine göre son 10 yılda en çok satan 10 kitaptan ilk ikisi, Sinan Yağmur’un “Aşkın Gözyaşları” serisinin ilk kitapları olan “Tebrizli Şems” ve “Hz. Mevlana”.
En çok kazanan yazarlar!_0.jpg
Sinan Yağmur’un yakaladığı başarı ve popülerliğin ardından dini metinler ve karakterler üzerine kurulu benzer kitapların sayısında adeta bir patlama oldu. Sinan Yağmur, bu durumun özellikle kitap (roman) okuma oranlarının düşük olduğu Anadolu kentlerinde kitap satışlarını büyük ölçüde artırdığı ve yeni bir okur kitlesinin oluştuğu düşüncesinde. Bu tarz kitapların ilk baskılarının 100, 150 hatta 250 bin adetlerde yapılması ve satış grafiği de Yağmur’un bu tezini doğruluyor.

Geçen yıl 1,7 milyon liralık telif geliriyle FORBES’un “En Çok Kazanan Yazarlar” listesinin zirvesinde yer alan Uğur Koşar da Sinan Yağmur’un oluşturduğu bu okuyucu kitlesine hitap eden kitaplarıyla öne çıkıyor. 2014’te 750 bin, 2015’te de yaklaşık 650 bin adet kitap satan Koşar. 1,5 milyon liralık telif geliriyle listenin ikinci sırasında. Koşar’ın çok satan kitabı “Allah De ötesini Bırak”ın ikinci kitabının ilk baskısı 2015’te Destek Yayınları tarafından 250 bin adet olarak yapıldı. Aynı zamanda “Bana Allah Yeter”, “Rabbin İçin Sabret” ve “Allaha Koşun” kitapları için önemli miktarlarda yeniden basım yapılması Koçar’ın bu yıl da zirve ortağı olarak kalmasını sağladı. Uğur Koşar, bu alanda herhangi bir eğitimi olmasa da, TTS ve Nur Terapisi’nin kurucusu olarak anılıyor ve psikolojik danışmanlık ile terapi hizmetleri veriyor.

Bu yıl listenin dokuzuncu sırasından 810 bin liralık telif geliriyle ilk kez yer alan Hikmet Anıl Öztekin de, bu akımın yeni isimlerinden. Yazarın, Ocak 2014’te çıkan “Elif gibi Sevmek” isimli kitabı, Mayıs 2015’e kadar 550 bin adet basıldı. Serinin ikinci kitabı “Aşk-ı Tevekkül” ise 2014’ün sonunda çıktı ve Mayıs 2015’e kadar 400 bin baskı adedine ulaştı, öztekin’in üçüncü kitabı gelecek ay piyasaya çıkacak. Henüz kitabın ismi açıklanmasa da, ilk iki kitabın yakaladığı satış grafiği düşünülürse ilk baskısının birkaç yüz bin olacağını tahmin etmek zor değil. Tabii Öztekin’in gelecek yıl en çok kazanan yazar listesinde yer alacağını da…

Listenin bir diğer yeni ismi ise Talha Uğur-luel. Kitapları Timaş etiketiyle çıkan Uğurluel, özellikle Osmanlı tarihiyle ilgili yazdığı kitaplarla biliniyor. Kitapları 2015’te 133 bin adet basılan Uğurluer, yaklaşık 6 milyon lira ciro yapatı ve 712 bin lira telif geliri elde etti.

Yeni isimlerin damga vurduğu bu yıl, genellikle üst sıralarda görmeye alışık olduğumuz yazarlar açısından ‘kayıp’ olarak kayda geçti. Bugüne kadar yayımlanan bütün listelerde yer alan Elif Şafak ve Canan Tan, 2015’te yeni kitap çıkarmayınca liste dışı kaldı. Son iki yıldır yeni eserleri için Doğan Kitap ile çalışan Canan Tan, Altın Kitaplar’da kalan eski kitaplarının yayın hakkı için yine Doğan ile anlaştı. 2016’da Doğan Kitap, Tan’ın eski kitapları için yeni baskılar yaptı. Aynı zamanda yazarın son kitabı “Kelepçe” de, 2016’da basıldığı için bu yılki listeye dahil edilmedi. Dolayısıyla gelecek yıl Tan’ın yeniden listeye döneceği neredeyse kesin. Ancak Elif Şafak’ın akıbeti yeni kitap çıkarıp çıkarmayacağına bağlı olacak.

Yine de tablo bütün ünlü yazarlar için bu kadar kötü değil. Son kitabı “Elveda Güzel Vatanım” 250 bin adet basılan Ahmet Ümit, listede üçüncü sırada yer aldı. Ayşe Kulin, İskender Pala, Ahmet Altan ve Zülfü Livaneli de 2015’i boş geçmeyen yazarlardan.

FORBES, gelecek yıl en çok kazanan yazarlar listesini 10’uncu kez yayımlıyor olacak, özellikle VVattpad fenomeni yazarların, bu yılki satış grafikleri yayınevlerini tatmin ederse 2017 listesine girmek geleneksel yazarlar açısından biraz daha zorlaşacak.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz

+ 21 = 29