En Çok Kazanan Yabancı Ünlüler

Mahallenin kızı Jenny, geçen sezon American Idol’da yaptığı jüri üyeliği, çıktığı bir dizi canlı gösteri ve imzaladığı reklam anlaşmaları sayesinde her zamankinden zengin. 100 Ünlü listemize girmeyi başaran ilk Koreli grup olan Bigbang, bu yıl 44 milyon dolar kazanarak abartılı Kore popuna tür olarak yeni bir pencere açtı. Ayrıca dünyanın herhangi bir yerinde büyük paralar kazanmanın kitabını yazdı.

Müzik şirketi yöneticisi Joojong Joe, Kaliforniya’daki 19 bin kişilik Honda Center’da Koreli “boy band” Bigbang’i izlemeye gelen kalabalığın içinde ilerlemeye çalışırken ağlayan genç bir Rus kadın gördü. Kadın neden ağladığını açıklayamadı. Kadının herhangi bir sorunu bulunmadığından emin olunca Joe yürümeye devam etti. “Geçmişte Backstreet Boys’da olduğu gibi” diyor Joe, “bir sürü insan ağlıyor. Beş androjen Koreli oğlanı saplantı haline getirmiş bir Rus bile…” Dünyanın şu anda en gözde pop türlerinden olan Kore Popu’nun (KPop) insanlar üzerinde böyle bir etkisi var.

Bu türün en tanınmış grubu olan Bigbang, geçen yıl 44 milyon dolar vergi öncesi kazanç elde etti. Bu rakam, ABD’nin günümüzde en çok kazanan tamamen erkeklerden oluşan pop grubu Maroon 5’in 33,5 milyon dolarlık gelirinin epey üzerinde. Bigbang, 100 Ünlü listemize 54’üncü sıradan girdi ve Dr. Dre (63’üncü, 41 milyon dolar) ve Jimmy Buffett (66’ncı, 40,5 milyon dolar) gibi çok kazanan sanatçı girişimcileri geride bıraktı. Tabii bu, üyelerinin iş konusundaki becerikliliğin den ziyade grubun müziğinin popülerliğinden kaynaklanan bir durum… “Maroon 5’ten çok mu kazanmışız” diyor grubun solisti 27 yaşındaki Kwon “GDragon” Jiyong çevirmen yardımıyla ve ekliyor: “Bilmiyorum, paramı annem yönetiyor.”

Neyse ki grubun finansman işlerini yönlendirenler bir anne menajerden çok daha fazlası… Bigbang’ın ardındaki gerçek güç, eski KPop idolü Yang “YG” Hyun Suk ve onun kendisiyle aynı adı taşıyan şirketi bu, 360 milyon dolar değerinde, halka açık bir müzik şirketi, yetenek ajansı ve konser organizatörü; ayrıca firmanın modadan pazarlamaya, film sektörüne kadar birçok alanda parmağı var. Şirket ve kurucusu sadece Bigbang’in yaratılmasından değil, bölgesel bir üründen uluslararası bir çılgınlığa dönüşme sürecindeki modern KPop hareketinden de büyük ölçüde sorumlu.

YG’nin kadrosunda çok sayıda örnek var. Kız grubu 2NE1 dünya genelinde arenaları dolduruyor ve Nicki Minaj ile birlikte bir Adidas reklamı bile çekti. Poprapçi Psy’ın “Gangnam Style” videosu da 2012’den bu yana 2,6 milyar kez izlenmeyle tüm zamanların Youtube rekorunu elinde bulunduruyor. Bu tür bir virallik on yıl önce mümkün değildi; KPop’un Asya ötesine erişimi de yasadışı indirmeler ve ihtisas müzik mağazalarıyla sınırlıydı. “Geçmişte müziğin dağıtım ve erişiminde sınırlamalar vardı” diyor şirketi bu yıl çeyrek milyar dolarlık ciroya doludizgin ilerleyen Yang, “İçinde bulunduğumuz dijital çağda bu coğrafi sınırlar önemsiz.”

KPop’un yükselişi nispeten yakın zamanlı bir olgu gibi görünüyor çünkü öyle. Amerikan etkisi yarımadaya 1950’lerde, Kore Savaşı ve sonrasında bölgede kalan birliklerin yerel halkı pop ve rock ’n’ roll’la tanıştırmasıyla geldi. Ama ancak bu etkilerin Avrupa elektronik müziği, Amerikan hiphopu ve mevcut geleneksel Asyalı türlerle birleştiği 1990’larda modern KPop’un temelleri atıldı.

Yang bu ortamda büyüdü; lise yıllarında Soul Train’in müziğine öykündü, Michael Jackson’ın dans figürlerini taklit etti. 1992’de şarkıcı Seo Taiji, Yang’dan kendisine dans etmeyi öğretmesini istedi; ikili yanlarına bir kişiyi daha alarak hiphop’la akılda kalıcı melodileri birleştiren Seo Taiji and Boys’u kurdu. İlk hitleri “Nan Arayo” (Bili

Khan, dilwale’de oynadığı başrol ile Bollywood’un gişe şampiyonu unvanını sürdürdü muhtemelen hayatınızda adını duymadığınız onlarca markayla imzaladığı reklam anlaşmaları da cabası yorum) Rolling Stone’un tüm zamanların en iyi boy band şarkıları listesine girdi.

En Çok Kazanan Yabancı Ünlüler _3.jpgEn Çok Kazanan Yabancı Ünlüler _1.jpgEn Çok Kazanan Yabancı Ünlüler _6.jpgEn Çok Kazanan Yabancı Ünlüler _0.jpgEn Çok Kazanan Yabancı Ünlüler _8.jpg

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*


1 + 5 =