Emisyon nedir? Emisyondaki dalgalanmalar borsayı nasıl etkiler?

Emisyon, çok basit bir tanımla Merkez Bankası’nın bastığı yani Banknot Matbaası’na bastırdığı kağıt para ile ufaklık (bozuk) paranın toplamıdır. Emisyon ve enflasyon arasında yakın bir ilişki vardır. Ancak, enflasyonu esas etkileyen, emisyonun miktarı veya hacmi değil, onun “dolaşım hızı” dır. Dolaşım hızı ne kadar artarsa enflasyonist etkisi de o kadar fazla olur, dolaşımdaki para ise, Merkez Bankası’ndaki ve bankalardaki TL stoklarının belli bir tarih itibariyle emisyondan düşülmesiyle hesaplanır.
Yapılan birçok ekonometrik çalışmaya göre, emisyon artışlarıyla gerek enflasyon mevduat artışı arasında yakın bir korelasyon vardır. İşte, emisyonun miktardaki artış, paranın dolaşım hızının artmasına da yol açmışsa enflasyon tırmanır. Emisyon artışından dolayı piyasadaki bir miktar paranın borsaya da yansıması ihtimali her zaman vardır. İşte bu durum “talep artırıcı” bir sonuç doğuracağı için hisse senetleri bir süre değer kazanabilir.
Yapılan araştırmalara göre emisyon artışları mevduat artışlarına da neden olmuştur. Bunun yanı sıra döviz ve altın da, emisyondaki artıştan yapını alabilir. Ayrıca, belirtmemiz gerekir ki, emisyon artışı, borsalarda hisse senedi fiyatlarının yükselmesi için tek şart değildir. Genelde siyasi ve ekononik konjonktürün de hisse yatırımı için uygun olması gerekir.
İşte emisyon hacmindeki büyük düşüşler de ters yönde etki yapabilir. Bu nedenle borsa yatırımcıları, emisyonla ilgili haberleri dikkatle takip etmelidirler.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.

*